odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Ulgi dla emerytów

dodano 6 Stycznia 2010


Ulgi na przejazd pociągami

Emeryci mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 procent.

Dotyczy to jednak tylko przejazdów pociągami osobowymi, ekspresowymi i pośpiesznymi - 2 klasą.

Taniej z legitymacją seniora

Jeśli dużo podróżujesz i ukończyłeś 60 lat, możesz kupić na dworcu (na podstawie dowodu tożsamości) tak zwaną legitymację seniora. Z tym dokumentem, ważnym przez rok od momentu zakupu, jesteś uprawniony do 50-procentowej ulgi na przejazdy wszystkimi pociągami krajowymi w klasie 1. i 2., a także pociągami InterCity. Legitymacja seniora kosztuje 75 złotych.

Ulgi w komunikacji miejskiej

Prawo emerytów do ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej to decyzja władz miejskich poszczególnych miast. Jeśli Ratusz postanowi przyznać emerytowi ulgę, jest to zwykle ulga wysokości 40-50 procent (np. Warszawa - 50 proc., Poznań 37 proc., Kielce - 40 proc., Białystok - 50 proc.) W takim wypadku emeryci kasują po prostu ulgowe bilety, ale muszą mieć ze sobą dokument ze zdjęciem i ważną legitymację ZUS lub inny dokument potwierdzający pobieranie emerytury, który zobowiązani są okazać podczas kontroli biletów.

Rabaty w samolocie

Mniejsze ceny biletów dla pasażerów linii lotniczych, którzy przekroczyli 60 lat życia, przyznawane są na mocy międzynarodowych przepisów lotniczych. Każda linia ustala jednak wysokość tych zniżek indywidualnie, stąd są one różnej wysokości. Najczęściej nie przekraczają 20 procent ceny biletu normalnego.

Teatr i kino po kosztach

Na zniżki emeryt może liczyć w niektórych kinach i teatrach, ulgi dla emeryta nie są tu jednak regułą obowiązującą bezwzględnie. Dlatego w kasach biletowych zawsze warto zapytać o zniżkę.

W teatrach zwykle obowiązuje zasada, że bilety ulgowe emeryci mogą kupować tylko bezpośrednio w kasie teatru. W Warszawie stałe zniżki dla emerytów oferują między innymi: Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki, Teatr Narodowy, Teatr Dramatyczny, Teatr Studio i Teatr na Woli. W muzeach i galeriach państwowych zniżki wynoszą ustawowo 50 procent normalnej ceny biletu.

Emeryci w Polsce mogą także liczyć na ulgowe bilety wstępu w muzeach, większości galerii sztuki oraz w ogrodach zoologicznych. Również większość skansenów proponuje zniżki dla seniorów. Zniżki wynoszą zwykle 25 procent ceny biletu.

Jeśli chodzi o zasady sprzedaży biletów ulgowych emerytom, są one ustalane przez poszczególne instytucje. Pracownik kasy biletowej ma prawo np. poprosić o okazanie legitymacji emeryta lub rencisty. Może także zażądać okazania odcinka emerytury czy renty. Zdarza się jednak, że pracownicy na tyle ufają siwym włosom, że sprzedają bilety, nie wymagając od seniora dodatkowych formalności.

UWAGA!

Pulę ulgowych biletów dla emerytów (lub osób po 65. roku życia) mają wszystkie kluby sportowe. Bilety te sprzedawane są do wyczerpania, dlatego na mecz odbywający się na stadionie należącym do klubu dobrze jest przyjść nieco wcześniej.

Zniżki na wakacjach

 • Emeryci i renciści tradycyjnie mogą liczyć na zniżki w domach wczasowych w miejscowościach mających status uzdrowisk. Zdarza się jednak, że zniżki te, zwykle w wysokości od 10 do 30 procent, dotyczą tylko pobytów poza sezonem turystycznym.
 • Jeśli emeryt wybiera się za granicę, powinien wiedzieć, że zapłaci połowę kwoty za wydanie paszportu. Co więcej, połowę ceny paszportu zapłaci również jego współmałżonek, pod warunkiem, że pozostaje na jego wyłącznym utrzymaniu.
 • Jeśli chodzi o rekreację w miejscu zamieszkania, emeryt może liczyć na zniżki na większości miejskich pływalni. Ulgi takie zwykle uzależnione są od pory dnia. Obejmują na przykład wstęp na basen w godzinach, w których nie jest najbardziej oblegany, czyli np. w godzinach południowych.

Koniec z abonamentem na radio i telewizję

Wszystkie osoby, które ukończyły 75. rok życia, są zwolnione z płacenia rachunków za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Nie dzieje się to jednak automatycznie. Żeby uzyskać takie zwolnienie, trzeba osobiście pójść do urzędu pocztowego właściwego dla miejsca zamieszkania i przedstawić dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający nasz wiek.

Źródło: http://www.se.pl/twoje-pieniadze/emerycie-walcz-o-swoje/wykorzystaj-wszystkie-znizki_90916.html

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

 • 22/09/2010 przez gosc (Zdzisław Wiązowski)

  Czy emeryt 60-letni może być zwolniony z niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego?

 • 10/11/2010 przez greten

  Niestety, abonament, mimo stosowny prac nad ustawą, nadal obowiązuje osoby pozostające na emeryturze. Poczytać o tym można tutaj: http://www.godna-emerytura.pl/artykul/Ulgi-dla-emerytow/Abonament-RTV-nadal-obowiazuje Nawet 75-latków, zwolnionych z opłaty obowiązuje zgłoszenie tego faktu. Nie dzieje się to automatycznie, wraz z ukończeniem przewidzianego ustawą wieku!

 • 29/12/2010 przez gosc (Paryżanin)

  Zapytanie brzmi dziwnie od językowej strony. W tym przypadku chodzi o to, czy młody emeryt może być zwolniony od płacenia, a nie od niepłacenia abonamentu.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej