odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Ulgi dla emerytow > Abonament RTV nadal obowiązuje

Abonament RTV nadal obowiązuje

dodano 9 Marca 2010


Dyskusja na temat zasadności płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego trwa nie od dziś i mimo prawnych uregulowań w tym zakresie, wciąż budzi kontrowersje. Dnia 4 listopada 2009 roku Trybunał Konstytucyjny potwierdził wprawdzie zgodność nowelizacji o opłatach abonamentowych za media elektroniczne, co oznacza, że zwiększenie grup osób uprawnionych do zwolnienia z opłat. Wciąż jeszcze jednak kwestia ta nie jest definitywnie rozstrzygnięta.

 

Abonament radiowo-telewizyjnyNa dzień dzisiejszy obowiązują następujące opłaty abonamentowe za używanie odbiornika telewizyjnego albo telewizyjnego i radiowego – 17,00 zł miesięcznie lub 186,70 zł za cały rok.

 

Regulować należności za tzw. podatek telewizyjny nie muszą osoby, które ukończyły 75 lat, a także z I grupą inwalidzką oraz określonymi schorzeniami wzroku i słuchu. Uzyskanie zwolnienia z opłat jest możliwe dopiero po złożeniu na poczcie odpowiedniego oświadczenia.

 

Kto skorzysta ze zwolnienia?

Natomiast zgodnie z projektem ustawy ze zwolnienia będą mogli korzystać również emeryci, którzy ukończyli 60 lat oraz ci, których emerytura nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia. Uprzywilejowani będą także renciści niezdolni do pracy, osoby bezrobotne oraz posiadające prawo do pobierania świadczeń socjalnych i przedemerytalnych. Senat wniósł do tej ustawy poprawkę, zatwierdzoną już przez Trybunał Konstytucyjny, która likwiduje zbyt duże uprzywilejowanie w tym zakresie osób mających dobrą sytuację materialną.

 

Po wejściu nowelizacji w życie zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego będą osoby mieszkające z co najmniej dwiema osobami, które nie ukończyły 26. roku życia i nie spełniają warunków pozwalających na uzyskanie omawianych zwolnień. W praktyce oznacza to, że młoda rodzina będzie mogła przerejestrować odbiorniki babci lub dziadka, pozostających na emeryturze, co pozwoli uniknąć płacenia abonamentu.

 

Jak załatwić formalności?

Warto pamiętać, że przepisy te, mimo, że są szeroko omawiane w mediach, nie obowiązują aż do momentu podpisania ustawy przez prezydenta. Należy więc póki co regulować systematycznie zobowiązania, w innej sytuacji można doprowadzić do sytuacji zaległości, traktowanych jako ściągalne zadłużenie.

 

Skorzystanie ze zwolnienia w płaceniu abonamentu, jak już wspomnieliśmy, wymaga złożenia oświadczenia w urzędzie pocztowym. Zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia i po przedstawieniu dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia. W terminie 14 dni należy też złożyć oświadczenie na poczcie o zmianach, które mają wpływ na zwolnienie z opłat.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 12/05/2011 przez gosc (M. Arens)

    Jak znam życie to 60 latek, który przyjdzie na Pocztę będzie najpierw musiał zapłacić zaległosci. To już lepiej siedziec cicho...Jak udowodnię, że przez ostatnie 3 lata nie miałem telewizora ,? Nie wyrejestrowałem go.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej