System emerytalny po 1999 roku - 3 filary

System repartycyjny obowiązujący w Polsce przed reformą w 1999 roku stanowił pewnego rodzaju umowę pokoleniową, na podstawie której aktualne emerytury były wypłacane z składek wpłacanych przez aktywnych zawodowo. Takie rozwiązanie zaczęło sprawiać coraz większe trudności, które było wynikiem niekorzystnej tendencji demograficznej, w której społeczeństwo się starzeje. Zaczęło być coraz więcej emerytów, a coraz mniej pracujących. W dłuższym terminie spowodowałoby to załamanie się całego systemu emerytalnego. W 1999 roku wprowadzono reformy, dzięki którym powstał system repartycyjno-kapitałowy w oparciu o III filary. Na czym to polega?
I Filar prowadzony jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a świadczenie emerytalne opiera się na takich samych zasadach, jak przed reformą. Opłacanie składki jest obowiązkowe. Wysokość składki jest uzależniona od podstawy wymiaru, którą jest wynagrodzenie brutto. W 2011 wysokość składki wynosi:
(19,52% podstawy) na ubezpieczenie emerytalne
(6% podstawy) na ubezpieczenia rentowe
(2,45% podstawy) na nieobowiązkowe ubezpieczenie chorobowe
(od 0,67% do 3,33% podstawy) na ubezpieczenie wypadkowe
Jak zostało wcześniej wspomniane, wpłacane składki od razu wypłacane są w formie bieżących emerytur.
II Filar, czyli system kapitałowy prowadzony jest przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne, która zarządzają naszymi środkami w formie popularnych OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne). Również jest obowiązkowy i stanowi uzupełnienie I Filaru, a środki gromadzone są na indywidualnych kontach. Składka w wysokości 2,3% (kiedyś 7,3%) przekazywana jest z potrąconej kwoty przez ZUS. Zarządzający OFE mogą inwestować środki według zasad ściśle regulowanych przez ustawę, aby zabezpieczyć kapitał gromadzony z myślą o emeryturę.
III filar – nieobowiązkowy system, w którym każdy indywidualnie gromadzi środki na emeryturę przy użyciu dostępnych produktów. Ustawa emerytalna wprowadziła pewne „ułatwienia” dla oszczędzających w postaci Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) oraz Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Gromadzenie środków w trzecim filarze (IKE i PPE) pozbawione jest płacenia podatku Belki, w przypadku, gdy zgromadzony kapitał wypłacimy po 60. roku życia.
Do trzeciego filaru potocznie zalicza się także każdą, inną formę gromadzenia kapitału z myślą o emeryturze. Przykładem może być inwestycja w fundusze inwestycyjne, produkty typu Unit-Linked, lokaty.
Prognozy co do przyszłych emerytur według podanego systemu nie wyglądają korzystnie. Prognozuję się, że emerytura z I i II filaru stanowić będzie ok. 30-40% ostatniego wynagrodzenia, co spowoduje powstanie tzw. luki emerytalnej, którą każdy będzie musiał zapełnić samemu, jeśli chce liczyć na godną emeryturę.
Autor
Maciej Olszowy
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera
Podziel się z innymi!