odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > System emerytalny w Polsce > Ochrona przedemerytalna

Ochrona przedemerytalna

dodano 11 Lutego 2010


Ochrona przedemerytalna wynika z art. 39 K.P. z dnia 1 czerwca 2004 roku, który brzmi „Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

W praktyce oznacza to bezpieczeństwo zatrudnienia dla osób, którym do powszechnego wieku emerytalnego zostało nie więcej niż 4 lata. Dotyczy to zatem kobiet w wieku co najmniej 56 lat i mężczyzn, którzy przekroczyli 61 rok życia.

Jednocześnie mają oni prawo do przejścia na emeryturę o obniżonym wieku lub na wcześniejszą emeryturę, regulowaną prawnie np. dla kombatantów.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ochrona przedemerytalna ma charakter zindywidualizowany i jednorazowy, co oznacza, że może dotyczyć danego pracownika tylko raz.

Jeżeli, zatem osoba skorzystała z tej ochrony do osiągnięcia wcześniejszej emerytury nie może ponownie użyć tego zabezpieczenia do momentu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

 • 10/05/2010 przez gosc (Barbara)

  w kwietniu skonczylam 56 lat,mam 36 lat pracy w budżetówce,jestem zatrudniona na czas nieokreśony, czy mam obawiaćię zwolnienia z pracy, a jeżeli tak to w jakich przypadkach.

 • 20/05/2010 przez Ania

  Jeżeli nie korzystała Pani z ochrony przedemerytalnej chcąc przejść na emeryturę o obniżonym wieku emerytalnym o 5 lat (czyli w wieku 55 lat) to teraz jest Pani objęta ochroną. Nie musi się Pani obawiać o zwolnienie z pracy do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.

 • 03/01/2012 przez gosc (grazka)

  jeżeli okres do uzyskania emerytury sie obecnie wydłuży, jak to się ma do obecnej mojej sytuacji, czyli brakuje mi obecnie 4 lata , czyli uzyskałam już prawo do ochrony

 • 06/06/2012 przez gosc (songo2011)

  Skończyłam 56 lat w 2011r.umowa o pracę kończy mi się w 2012 r.czy jestem pod ochroną emerytalną ?

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej