odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > System emerytalny w Polsce > Jedna czwarta Polaków nie oszczędza na emeryturę!

Jedna czwarta Polaków nie oszczędza na emeryturę!

Dłuższy wiek emerytalnyh w Polsce i na świecie fot.: flickr.com
dodano 19 Stycznia 2012


Według międzynarodowego raportu grupy finansowej AXA niespełna jednak czwarta pracujących Polaków oszczędza na emeryturę, czyli najgorzej w Europie.

Starzenie się społeczeństwa oraz niski przyrost naturalny w całej Europie zmuszają rządzących do zmian w systemach emerytalnych. Jest to konieczne, ponieważ wiele z nich, w tym Polska wydają na świadczenia emerytalne nawet 11% swojego PKB, więcej wydaja Francuzi, Włosi czy Austriacy.

Dłuższy wiek emerytalny i konieczność samodzielnego oszczędzania

Rosnące zadłużenie z tytułu wypłaty emerytur i rent powoduje, że większość krajów zdecydowała się podjęcie radykalnych kroków. Priorytetem jest wydłużenie wieku emerytalnego czy likwidacja przywilejów emerytalnych.

Z racji niskiej świadomości społeczeństwa i zbyt późnego informowania o problemie, grupy zawodowe protestują przed likwidacją uprawnień. Zdecydowana większość osób nie chce pracować kilka lat dłużej. Odchodzą na emeryturę, gdy tylko osiągną wiek emerytalny (obecnie dla kobiet wynosi 60lat, dla mężczyzn 65 lat). Dlatego jedynym racjonalnym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się podniesienie wieku emerytalnego, w Polsce stopniowo ma on być wydłużony do 67. Roku życia zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Polacy nie dość, że nie chcą dłużej pracować to nie decydują się również na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Ok. 25% ankietowanych nie odkłada pieniędzy na jesień życia. To najgorszy współczynnik w Europie.

Wiek emerytalny w Europie

Podobnie jak Polacy, na wydłużenie wieku emerytalnego nie chcą się zgodzić Hiszpanie, obecnie wiek przechodzenia na emeryturę w tym kraju wynosi 65 lat. Różnica polega jednak na tym, że są oni bardziej świadomi tego, że po przejściu na świadczenie emerytalne będą mogli liczyć głównie na to, co uda im się samodzielnie odłożyć.

Na indywidualne oszczędzanie decyduje się za to większość Niemców, wolą w taki sposób zadbać o swoją emeryturę niż pracować dłużej do 67. roku życia.

Zmiany dosięgły też Czechów, którzy jeszcze dwa lata temu przechodzili na emeryturę średnio w wieku 57 lat, obecnie ustawowy wiek emerytalny wynosi u nich 62 lata, a w niedalekiej przyszłości 64 lata. Świadomość, że będą musieli zadbać samodzielnie o swoją przyszłość finansową również jest wysoka, aż 75% społeczeństwa deklaruje, że już teraz przygotowują się do dodatkowego oszczędzania.

Przychylni do wydłużenia wieku emerytalnego są również Brytyjczycy, którzy chcą pracować tak długo, aż uzbierają wystarczającą ilość pieniędzy na godne życie na emeryturze. Kryzys finansowy uświadomił im, że konieczne jest wydłużenie wieku emerytalnego, w ich przypadku będzie on o 4 lata wyższy nić w chwili obecnej, czyli wyniesie 68 lat.

Jeśli większość Europejczyków oczekuje wsparcia ze strony państwa, to Amerykanie wiedzą, że bez samodzielnego oszczędzania i dłuższej pracy nie będą mieli wysokich emerytur. Ostatnie niepewne czasy przekonały ich, że w takich sytuacjach mogą liczyć wyłącznie na siebie.

Czytaj też:

 

Wyraź swoją opinię na forum >>


Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura emerytury oszczędzanie na emeryturę system emerytalny system emerytalny w Polsce system emerytalny na świecie

Komentarze:

  • 27/01/2012 przez gosc (mieszko)

    a z czego maja oszczędzać jak na kredyt wszyscy żyja? precz z ACTA

  • 28/01/2012 przez gosc (george)

    Z czego mam oszczedzac jak ciagle od zakonczenia wojny mamy kryzys. My od kilkunastu lat mamy najdluzszy okres przechodzenia na emerytury w Europie a mysle ze i na swiecie.Pismaki sieja propagande a nie pisza ze np w / Norwegii mozna isc na emeryture w wieku 62 lat/75%/ nie wspomne o Czechach. A jesli chodzi o prace to zmuszony jestem dorabiac poza granicami bo u nas smieja sie ze mnie ze jestem stary /62/ i patrza na mnie jak na przyglupa ze chcialbym jeszcze pracowac./znam ang. i jestem doswiadczonym specjalista/.

  • 29/03/2012 przez gosc (Rubik)

    Pracujemy z mężem oboje.Pytam sie z czego mam oszczędzać na emeryturę ,jak zarobki są takie że starcza na utrzymanie i oplaty.Nawet nie stac nas na urlop.To jest chore jak sie zacheca do skladania na emeryturę.Trzeba najpierw dac godziwe zarobki zeby można bylo z czego placić.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej