odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > System emerytalny w Polsce > Granica wieku emerytalnego w Polsce na tle Europy

Granica wieku emerytalnego w Polsce na tle Europy

Z reformą emerytalną utożsamia się coraz więcej państw europejskich. fot.: flickr.com
dodano 25 Lutego 2012


Podobnie jak w Polsce, granicę wieku emerytalnego na poziomie 67 roku życia wyznaczyły sobie: Dania, Hiszpania, Holandia i Niemcy. Każde z tych krajów jednak cieszy się średnim poziomem życia wyższym niż w Polsce.

Na tle krajów europejskich wyróżnia się Irlandia, gdzie ustalono najwyższy wiek przejścia obywateli na emeryturę - 68 lat.

We Włoszech granicę wieku emerytalnego dla mężczyzn ustalono od 66 do 70 lat, o co najmniej rok później niż dotychczas. W przypadku przejścia na emeryturę wcześniej niż przewiduje górna granica obywatel otrzyma świadczenie niższe o 2 proc. w skali roku. Wiek emerytalny kobiet od tego roku został podniesiony z 60 do 62 lat. W 2014 roku wyniesie 64 lata, w 2015 - 65 lat, natomiast w 2018 będzie równy 66 lat.

Wiek emerytalny w Portugalii, zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet, to 65 lat. W lutym 2010 r. przedstawiciele ministerstwa polityki socjalnej poinformowali o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat, ze względu na niewydolność publicznego systemu ubezpieczeń społecznych. Socjalistyczny rząd Jose Socratesa - który ostatecznie podał się do dymisji w marcu ub.r. - zapowiadał możliwość wprowadzenia nowelizacji ws. emerytur w 2013 r.

Na uwagę zasługują systemy emerytalne w Republice Czeskiej oraz na Słowacji, gdzie uprzywilejowane są kobiety i mogą liczyć na obniżenie wieku emerytalnego w zależności od liczby posiadanych dzieci.

W Czechach niższą granicą wieku emerytalnego mogą zostać objęte matki urodzone do 1977 roku, wyznacznikiem jest liczba potomków.
W pozostałych przypadkach wiek emerytalny kobiet jest taki sam jak w przypadku mężczyzn, jednak jest on uzależniony od daty urodzenia osoby ubezpieczonej. W przypadku osób urodzonych w 1959 r. wynosi 64 lata, po czym stopniowo rośnie i dla urodzonych w 1983 roku sięga już 68 lat. Proponowane przez centroprawicowy rząd w Pradze zmiany przewidują stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego bez określenia maksymalnej jego granicy.

Również na Słowacji wiek emerytalny kobiet jest wypadkową liczby posiadanych dzieci. Świadczy to o tym, iż już od 53 roku życia obywatelki moga otrzymać wcześniejszą emeryturę. W innym przypadku ich wiek wynosi 62 lata, tak jak wiek emerytalny mężczyzn.

W Niemczech, gdzie przyjęto granicę wieku emerytalnego na poziomie planowanym przez rząd polski, zmiany zostały wprowdzone od tego roku.
Reforma zakłada stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego z 65 lat do 67 lat. Zmiany te budzą wiele kontrowersji i zostały uchwalone jeszcze przez rząd socjaldemokratów i Zielonych pod kierunkiem ówczesnego kanclerza Gerharda Schroedera, reforma jest reakcją na zmiany demograficzne: niemieckie społeczeństwo starzeje się, co pociąga za sobą m.in. wzrost obciążeń dla systemu emerytalnego. Wiek emerytalny ma wzrastać o jeden miesiąc przez najbliższe 12 lat, a przez
kolejne sześć lat - o dwa miesiące rocznie. W 2029 r. ustawowy wiek emerytalny w Niemczech będzie wynosić 67 lat.

W Wielkiej Brytanii zmiany planowane są na kwiecień 2028 roku. Od tego czasu upranienia emerytalne mężczyźni i kobiety będą mogli nabyć wieku 67 lat. Taką reformę zapowiedzial minister finansów George Osborne w sprawozdaniu dla Izby Gmin jesienią w 2011 roku. Plany poprzedniego rządu laburzystów zakładały podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia dopiero od 2036 r., ale zła sytuacja finansów państwa zmusza rząd do szukania głębszych oszczędności.
Od października 2020 r. wiek emerytalny wzrośnie do 66 lat dla mężczyzn i kobiet. Uprzednio 66 lat miało obowiązywać od 2026 r. Ustawowy wiek emerytalny kobiet jest stopniowo podwyższany od 2010 r., tak by zrównał się z wiekiem mężczyzn przed 2020 r. Od kwietnia br. zlikwidowany zostanie przepis obligujący brytyjskich pracodawców do obowiązkowego odsyłania na emeryturę pracowników, którzy ukończyli 65 lat.

Ustawa przyjęta we Francji w 2010 roku przez Zgromadzenie Narodowe - izbę niższą francuskiego parlamentu zakłada, że stopniowo, do 2018 roku, minimalny wiek emerytalny wzrośnie z 60 do 62 lat. Z 65 do 67 lat wzrósł wiek, od którego można będzie otrzymać emeryturę w pełnej wysokości, nawet jeśli nie posiada się pełnego okresu płacenia składek. Ustawa przewiduje oprócz tego wydłużenie okresu płacenia obowiązkowych składek emerytalnych: z 40,5 roku obecnie do 41 lat w 2012 roku i do 41,5 lat w 2020 roku. Zmiany te obejmują sektor publiczny i prywatny, poza pewnymi kategoriami zawodowymi, które korzystają z przywilejów emerytalnych. Reforma systemu emerytalnego wywołała ogrom protestów związkowców oraz niezliczoną ilość manifestacji i strajków za kadencji obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Tak radykalne zmiany w systemach emerytalnych krajów europejskich są odpowiedzią rządów owych krajów na wszechobecny kryzys. Zmuszanie ludzi do pracy przez okres dłuższy niż dotychczas jest reakcją typową w Europie i staje się już naturalnym procesem.

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

reforma emerytalna Europa wiek emerytalny system emerytalny w Unii Europejskiej

Komentarze:

  • 18/03/2012 przez gosc (Piotr)

    co za beznadziejne zestawienie - czy dziennikarzyny potrafią czytać tylko nagłówki? Niemcy - "wiek emerytalny w Niemczech będzie wynosić 67 lat." - ale już słówkiem się pseudo dziennikarz nie zająknie, że Niemiec może przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 63 lat (jeżeli ma przepracowane 35 lat) i wtedy odejmuje się mu 0,3% za karzdy miesiąc, a jak przejdzie na emeryturę w późniejszym wieku to nie pobiera świadczenia tylko jest mu doliczane 0,5% za kardzy przepracowany miesiąc. Nie wspominając już o zabezpieczeniu socjalnym w tym i w innych wpomnianych w tym"artykule" krajach. To tylko Niemcy, ale zapewne pozostałe wymienione państwa również są opisane z nagłówków. Tak się w Polsce ludźmi manipuluje, a jeszcze za to zbiera kasę!

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej