odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > System emerytalny w Polsce > Dodatki do emerytury i renty

Dodatki do emerytury i renty

Rodzajów dodatkowych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów jest wiele. Który z dodatków może zostać przyznany T
dodano 11 Marca 2012


Niektórym emerytom i rencistom należą się różnego rodzaju dodatkowe świadczenia pieniężne. Komu przysługują i jakie są ich rodzaje?

Dodatek pielęgnacyjny

Przyznawany jest w przypadku całkowitej niezdolności do pracy i prowadzenia samodzielnego życia. Warunkiem jest ukończenie 75 roku życia. Dodatek tego rodzaju nie jest przyznawany osobom, które przebywają w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.

Dodatek dla sierot

Przydziela się jest, gdy rodzice osoby nie żyją bądź jeden z rodziców jest nieznany.

Dodatek za tajne nauczanie

Należy się osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 r. nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Dodatek kombatancki

Przysługuje osobom biorącym udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, walczącym o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, które stały się ofiarami podczas tych wydarzeń.

Ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych

Należy się byłym pracownikom kolejowym, którzy otrzymali prawo do deputatu węglowego w zatrudnieniu, z którego powstało prawo do emerytury lub renty.

Ekwiwalent pieniężny do bezpłatnego węgla

Z wnioskiem o wypłatę takiego świadczenia musi wystąpić przedsiębiorstwo górnicze. Przysługuje ono byłym pracownikom kopalni całkowicie likwidowanej.

Dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny

Dodatek należy się kombatantom oraz innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, natomiast ryczałt przysługuje także żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Cywile, niewidome ofiary działań wojennych, osoby, które nie wchodziły w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu – takim jednostkom przyznawane jest dodatkowe świadczenie pieniężne. By je otrzymać poszkodowany musiał doznać naruszenia organizmu powodującego całkowitą niezdolność do pracy, poprzez utratę wzroku.

Świadczenie pieniężne dla deportowanych

Przysługuje osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników

Otrzymują je żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych


Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

świadczenia emerytalne renta emerytura dodatki do emerytruy

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej