Dodatki do emerytury i renty

Niektórym emerytom i rencistom należą się różnego rodzaju dodatkowe świadczenia pieniężne. Komu przysługują i jakie są ich rodzaje?
Dodatek pielęgnacyjny
Przyznawany jest w przypadku całkowitej niezdolności do pracy i prowadzenia samodzielnego życia. Warunkiem jest ukończenie 75 roku życia. Dodatek tego rodzaju nie jest przyznawany osobom, które przebywają w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.
Dodatek dla sierot
Przydziela się jest, gdy rodzice osoby nie żyją bądź jeden z rodziców jest nieznany.
Dodatek za tajne nauczanie
Należy się osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 r. nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.
Dodatek kombatancki
Przysługuje osobom biorącym udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, walczącym o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, które stały się ofiarami podczas tych wydarzeń.
Ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych
Należy się byłym pracownikom kolejowym, którzy otrzymali prawo do deputatu węglowego w zatrudnieniu, z którego powstało prawo do emerytury lub renty.
Ekwiwalent pieniężny do bezpłatnego węgla
Z wnioskiem o wypłatę takiego świadczenia musi wystąpić przedsiębiorstwo górnicze. Przysługuje ono byłym pracownikom kopalni całkowicie likwidowanej.
Dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny
Dodatek należy się kombatantom oraz innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, natomiast ryczałt przysługuje także żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.
Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych
Cywile, niewidome ofiary działań wojennych, osoby, które nie wchodziły w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu – takim jednostkom przyznawane jest dodatkowe świadczenie pieniężne. By je otrzymać poszkodowany musiał doznać naruszenia organizmu powodującego całkowitą niezdolność do pracy, poprzez utratę wzroku.
Świadczenie pieniężne dla deportowanych
Przysługuje osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.
Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników
Otrzymują je żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych
Autor
Alicja Hubala
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera
Podziel się z innymi!