odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Przywileje emeryta > Wiek seniora jako atut

Wiek seniora jako atut

Seniorzy cieszyć się mogą wieloma atrakcjami po niższej cenie fot.: sxc.hu
dodano 3 Marca 2012


Emeryci dźwigając bagaż doświadczeń często nie mają pomysłu na to, co robić w wolnych chwilach. Jedyną rozrywką większości starszych ludzi są spotkania z rodziną, wnukami. Jednak nie każdy może cieszyć się chwilami spędzonymi z bliskimi. Jest wiele seniorów, którzy żyją w samotności, zalegając w czterech ścianach swojego mieszkania, nie wiedząc w jaki sposób wykorzystać swój czas. Otaczająca nas rzeczywistość oferuje emerytom gamę atrakcji, które są na wyciągnięcie ręki, za niewysoką cenę. Dzięki nim w życiu każdego seniora znów może zaświecić słońce.

Dla tych, którzy lubią podróżować:

zniżki na kolej

PKP Intercity oferuje Kartę Seniora dla osób powyżej 60. roku życia. Kosztuje 150 zł, uprawnia do 50-procentowej ulgi przez cały rok na przejazd pociągami obsługiwanymi przez PKP Intercity. Za pół ceny można jeździć po Polsce składami Intercity, Eurocity, ekspresami i pociągami Twoich Linii Kolejowych. Z kolei Przewozy Regionalne oferują Legitymację Seniora. Kosztuje 75 zł i uprawnia przez rok do przejazdów z 50-procentową ulgą.

autobus

Rencistom i emerytom do 70 roku życia i przysługują zniżki na bilety autobusowe . Po ukończeniu 70 lat w wielu miastach emeryci mogą już jeździć za darmo.

komunikacja miejska

Autobus bądź tramwaj są dla emerytów znacznie tańsze. A w większości miast seniorzy, którzy ukończyli 70 lat, jeżdżą za darmo. O wprowadzeniu zniżek albo zwolnieniu z opłat decydują władze lokalne. Musisz zapytać w swojej miejscowości, na przykład kierowcy, jaką masz zniżkę.

samolot

Po skończeniu 60 lat można skorzystać ze zniżki na przeloty samolotami. Takie ulgi posiada większość międzynarodowych linii lotniczych, także LOT. Warto zaznaczyć, że spółki same ustalają wysokość zniżek, więc są one różne. Wahają się głównie od 10 do 20 % ulgi.

Ponadto bardzo duża liczba biur podróży oferuje seniorom 5-10% zniżki na skorzystanie z ich oferty. Domy wczasowe, sanatoria, hotele również chętnie obniżają cenę za pobyt osobom w dojrzałym wieku.

paszport

Emeryci i renciści mogą zapłacić połowę ceny za wydanie paszportu . W tym wieku wielu staruszków może zacząć podróżować nie mając pomysłu na wykorzystanie dużej ilości wolnego czasu, jakim dysponują. Po przekroczeniu magicznej granicy wiekowej - 70 lat emeryt dokument jakim jest paszport otrzymają za darmo.

zakupy i kultura

W niektórych supermarketach seniorzy płacą mniej w wybranych dniach tygodnia. Tańsze usługi dla osób starszych oferuje wiele zakładów fryzjerskich i kosmetycznych (codziennie lub w wybrane dni). Podobnie jest w niektórych restauracjach, basenach, siłowniach, a nawet szkołach tańca.

Domatorzy mogą cieszyć się brakiem opłat abonamentu telewizyjnego i radiowego

Osoby, które skończyły 75 lat, a także te, które skończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, a jej wysokość nie przekracza średniej, a także ci, którzy pobierają zasiłek albo świadczenie przedemerytalne nie muszą dokonywać opłat z tytułu radia i telewizji. By skorzystać z ulgi wystarczy złożyć pisemne oświadczenie na poczcie.

Autor

Alicja Hubala

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

zniżki ulgi emerytura emeryci

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej