odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Przywileje emeryta > Uniwersytet Trzeciego Wieku, czyli edukacja bez względu na wiek

Uniwersytet Trzeciego Wieku, czyli edukacja bez względu na wiek

Uniwersytety Trzeciego Wieku są zankomitym rozwiązaniem szczególnie dla samotnych seniorów fot:. sxc.hu
dodano 4 Marca 2012


Dla wielu osób starość jest równoznaczna z przejściem na emeryturę, czyli nagłym przerwaniem aktywności, która przez całe życie nadawała sens i kierunek wszelkim działaniom. Jednak nie każdy senior wraz z przejściem  na emeryturę chce rezygnować z atrakcji, jakie oferuje dzisiejszy świat. Wielu z nich decyduje się na dalszą edukację.

W ostatnich latach szczególnie uzewnętrzniła się w naszym kraju działalność Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Celem działalności takich uniwersytetów jest aktywizacja seniorów i włączenie ich do systemu ustawicznej edukacji oraz troska o zachowanie i powiększanie ich intelektualnej, psychicznej i fizycznej sprawności.

Pierwszy Uniwersytet tego typu powstał we Francji. Utworzył go w 1973 roku profesor nauk społecznych Pierre Vellas. Wkrótce zaczęły powstawać inne uniwersytety we Francji i w innych krajach Europy i świata.

W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał już w latach 70, a dokładnie w 1975 roku w Warszawie. Pomysłodawcą jego utworzenia była prof. Halina Szwarz. Uniwersytet działa do dziś i liczy sobie około 1120 członków.


Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.

Słuchacze uczestniczą w wykładach audytoryjnych z różnych dziedzin wiedzy, zdobywają umiejętności w zakresie obsługi komputera i znajomości języków obcych,do wyboru mają: angielski, niemiecki, rosyjski i francuski oraz uczestniczą w zajęciach sportowych pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów, mogą wybrać: basen, gimnastykę w wodzie, gimnastykę korekcyjną kręgosłupa, gimnastyka przy muzyce, siłownia i spacer z kijkami.

Ponadto kształtują swoje umiejętności w ramach treningu pamięci i warsztatów artystycznych. Integrują się i rozwijają swoje zainteresowania. Seniorzy mogą przynależeć do różnego rodzaju sekcji, m.in. Sekcji Miłośników Poezji bądź Sekcji Kulinarnej. Każdy z łatwością może wybrać coś dla siebie.

Dzięki uniwersytetom takiego rodzaju seniorzy mają okazję zawrzeć nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla samotnych osób, które nie mają rodzin, a ich codzienność opiera się na ciągłym przebywaniu wśród czterech ścian.

Autor

Alicja Hubala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

edukacja na emeryturze emeryt seniorzy uniwersytet trzeciego wieku

Dodaj komentarz

Wyślij

Podobne artykuły

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej