odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Przywileje emeryta > Przywileje emerytalne: Zmiany od 2013 roku

Przywileje emerytalne: Zmiany od 2013 roku

Restrykcyjne zmiany w emeryturach mundurowych fot.: sxc.hu
dodano 11 Maja 2012


Ostatnie miesiące w Polsce stanowią prawdziwą rewolucję emerytalną. Prócz reform w ustawach emerytalnych dotyczących podwyższenia wieku emerytalnego, powstanie również jednakowy powszechny system. Między innymi zlikwidowane zostaną osobne ustawy emerytalne dotyczące uprzywilejowanych zawodów.

Uprzywilejowane zawody

Jak dotąd istnieją w Polsce zawody, które mają osobne ustawy emerytalne. Specjalne emerytury mundurowe otrzymują policjanci, żołnierze oraz funkcjonariusze ABW, Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby więziennej i UOP.

Emerytura mundurowa przysługuje po przepracowaniu 15 lat. Wysokość takiej emerytury zależna jest od ostatniej pensji oraz dodadatków i nagród, jakie otrzymał służbista. Po 15 latach służby -emerytura wynosi 40 proc. ostatniej pensji, ponadto za każdy dodatkowy rok służby rośnie o 2, 6 proc. ostatniej pensji. Do emerytury doliczane są również te lata pracy przed służbą, pod warunkiem, że mundurowany pracował przed wstąpieniem do służby. Za okres nieskładkowy przed służbą dostajemy 0.7 proc.

Maksymalna emerytura mundurowa może wynosić ok.75 proc. ostatniej pensji, pod warunkiem, że przepracowane zostanie 28, 5 roku. Ponadto, jeśli mundurowy posiada grupę inwalidzką może zwiększyć swoją emeryturę o ok.15 proc.

Co po służbie?

Osoba kończąca służbę, ma prawo pracować na emeryturze, ale są tu małe zastrzeżenia. Osoby dorabiające do 70proc. średniej pensji, nie stracą na tym nic. Inaczej ma się sprawa z emerytami, których dochody przekroczą 70.proc średniej pensji, wtedy ich emerytura zostanie zmniejszona o tyle ile przekroczyli limit.

Rewolucja

Już w połowie marca tego roku miały miejsce konsultacje na temat projektu reformy ograniczenia przywilejów emerytalnych dla poszczególnych grup. Zmiany wejdą w życiu na początku 2013 roku. Obejmować będą osoby nowo przyjęte do służby.

Zmian, jakich możemy się spodziewać to m.in. :

  • Wydłużenie służby do 25 lat
  • Aby przejść na emeryturę, trzeba będzie mieć skończone 55 lat
  • Świadczenie wyniesie 60 proc. podstawy jej wymiaru
  • Emerytura będzie wzrastać o 3 proc. za każdy dodatkowy rok służby
  • Podwyższona będzie o 0,5 proc. za każdy miesiąc służby na froncie w czasie wojny /strefy działań wojennych
  • Mundurowy nie będzie mógł łączyć emerytury z rentą

Walka o sprawiedliwość

Z zapowiedzią nowych zmian emerytalnych nie zgadzają się związkowcy, którzy zapowiadają, że będą walczyć do samego końca. Według nich projekt reformy jest niespójny i restrykcyjny. Jeśli rząd nie złagodzi propozycji dot. zmian, ludzie będą uciekać ze służby. Obawiać się nie mają się, czego osoby, które są już pełnią służbę, ponieważ reforma obejmie tylko tych, którzy wstąpią do służby po wejściu w życie nowej ustawy.

 

Autor

Sandra Radecka

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura mundurowa straż policja wojsko Biuro ochrony rządu ABW UOP CBA służba reforma emerytur mundurowych związkowcy ustawy emerytalne mundurowi emerytura przywileje emerytalne

Komentarze:

  • 24/03/2013 przez gosc (Ewek)

    To jest w miarę w porządku!

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej