odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Pracownicze Programy Emerytalne

Pracownicze Programy Emerytalne

Pracownicze Programy Emerytalne jako forma dodatkowego oszczędzania na emeryturę fot.: sxc.hu
dodano 7 Marca 2012


Form oszczędzania w III filarze jest kilka, PPE różnią się od IKE czy IKZE tym, że jest to forma grupowego oszczędzania na przyszłą emeryturę. PPE tworzone przez pracodawcę dają pracownikom poczucie bezpieczeństwa, elitarności i solidarności.

Już ponad 116 tys. osób w Polsce podpisało umowę grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem.

Odprowadzane składki rosną systematycznie z roku na rok. Coraz więcej jest także pracodawców oferujących takie rozwiązanie w kwestii oszczędności na przyszłość. W województwie mazowieckim liczba pracodawców prowadzących pracownicze programy wynosi 211 tysięcy, kolejne pozycje zajmują województwa: śląskie (164), wielkopolskie (132) i pomorskie (110). W pozostałych województwach liczba ta nie przekracza 100 tys.

Instytucje zarządzające

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w programie, trzeba być zatrudnionym u danego pracodawcy nie krócej niż 3 miesiące. Osoba zatrudniona u kilku pracodawców prowadzących programy może uczestniczyć w kilku programach jednocześnie. Środki pozyskane w ramach programów pracowniczych przekazywane są do już istniejących instytucji, które nimi zarządzają, a jest ich w Polsce 27.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego na dzień 31 XII 2010 wynika, że największa tego typu instytucją jest Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie S.A, gdyż zarządza 490 PPE. Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. zajmuje drugie miejsce i ma pod sobą 135 PPE, następnie Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU S.A., Towarzystwo Ubezpieczeniowe Allianz Życie Polska S.A. i ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Uczestnicy i formalności

W ramach pracowniczych programów emerytalnych obowiązują dwa rodzaje składek. Składka podstawowa nie może przekroczyć 7% wynagrodzenia pracownika, co ważne- finansowana jest przez pracodawcę.  Druga składka jest dobrowolna, finansowana przez pracownika,  z jego wynagrodzenia i wedle uznania.  Gdy uczestnik ukończy 70 lat, suma wszystkich składek jest automatycznie mu wypłacana.

Autor

Martyna Wabich

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

pracownicze programy emerytalne ppe

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej