odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Pracownicze Programy Emerytalne > Pracownicze Fundusze Emerytalne zarabiają podobnie jak OFE

Pracownicze Fundusze Emerytalne zarabiają podobnie jak OFE

Pracownicze Fundusze Emerytalne jak dodatkowa forma oszczędzania na emeryturę fot.: flickr.com
dodano 30 Maja 2011


W Polsce działa pięć Pracowniczych Funduszy Emerytalnych, są jedną z form Pracowniczych Programów Emerytalnych, które są tworzone przy zakładach pracy.

W PFE oszczędza obecnie 57,3 tys. pracowników, jednak niespełna 32 tys. jest aktywna, uczestnicy uzbierali 1,6 mld zł. Pracownicze Fundusze Emerytalne tak jak OFE inwestują fundusze swoich klientów. W pierwszym kwartale 2011 roku zarobiły średnio 2,3 % (OFE 2,5%). Różnicą jest jednak inny skład portfela inwestowanych środków. Otwarte Fundusze Emerytalne lokują w akcje – 37% oraz w obligacje skarbowe 50%. PFE natomiast przede wszystkim nabywają jednostki uczestnictwa specjalnych funduszy inwestycyjnych – 58,5%, a akcje stanowią niespełna 15% ich portfeli. PFE nie zarządzają kapitałem samodzielnie, lecz zlecają to firmom zewnętrznym.

Pracownicze Programy Emerytalne

Oszczędzanie w PPE polega na tym, że pracodawca odprowadza do 7% wynagrodzenia pracownika, z kolei pracownik może opłacać składkę dodatkową. Limit wpłat na PPE w 2011 roku wynosi powyżej 15 tys. zł.

Składkę dodatkową do PPE ustala się od wynagrodzenia brutto kwotowo bądź procentowo. Pracownik sam określa jej wysokość i w każdej chwili może ją zmienić. Od zysków z inwestowania nie odprowadzany jest podatek Belki, a wypłaty są opodatkowane PIT.

Porównanie Pracowniczych Funduszy Emerytalnych

W ciągu ostatnich trzech lat najlepszy wyniki osiągnął PFE Unilever Polska – ok.19%, największą stopę zwrotu już w 2011 roku przyniósł fundusz Telekomunikacji Polskiej – 2,9%, najsłabiej wypadł natomiast Nestle Polska – 16%. Przeciętnie fundusze pracownicze zarabiały 6,5% rocznie (od2006-2010 roku).

Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest wskazane zwłaszcza dla młodych, którym wczesne odkładanie nawet niewielkich kwot pieniędzy pozwoli uzyskać nawet o kilkaset złotych większą emeryturę.

źródło: rp.pl (26.05.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ppe pracownicze programy emerytalne pracowniczy fudnusz emerytalny pfe ike ranking

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej