odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Pracownicze Programy Emerytalne > Komisja Europejska pozwała Polskę za pracownicze programy emerytalne.

Komisja Europejska pozwała Polskę za pracownicze programy emerytalne.

Pracownicze programy emerytalne pozwane przez UE fot.: flickr.com
dodano 20 Czerwca 2011


Polska została pozwana do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy z 2003 roku. Ułatwia ona opłacanie składek przez pracodawców z innych krajów Unii Europejskiej.

Polska nie wdrożyła w pełni dyrektywy o emeryturach pracowniczych do krajowego prawa. O czym mowa? Pracownicze fundusze emerytalne powinny również przyjmować składki, które są opłacane przez zagranicznych pracodawców, a którzy są założycielami bądź akcjonariuszami pracowniczych towarzystw emerytalnych.

Fundusze emerytalne powinny korzystać z ułatwień ujednoliconego rynku, ponadto dyrektywa precyzuje warunki zarządzania składkami (wymóg ubezpieczenia składek), w taki sposób, by zabezpieczyć składki wpłacane zarówno przez pracodawców jak i pracowników. Pracownicze fundusze emerytalne powinny mieć również  kontrolowane przez krajowe organy.

Pracownicze programy emerytalne są dobrowolną, grupową formą oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru emerytalnego.

Zmiana przepisów podatkowych

Polska powinna zmienić przepisy podatkowe, ponieważ do tej pory dyskryminowały one fundusze emerytalne z krajów UE  i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nasz kraj ma dwa miesiące na wyjaśnienia w tej sprawie.

W Polsce krajowe fundusze inwestycyjne i emerytalne są wyłączone z podatku dochodowego dla firm. Przez co funduszem które założono poza granicami naszego kraju mogą z tego korzystać jedynie na określonych warunkach, jakich nie muszą spełniać polskie fundusze. Z kolei fundusze zagraniczne opłacają podatek w ich kraju.

Według Komisji Europejskiej takie przepisy są niezgodne z prawem UE, dlatego wymaga się, by zwolnienia podatkowe były przyznawane wszystkim na takich samych zasadach. Zagraniczne fundusze są w gorszej sytuacji niż krajowe, co wpływa też na wybór funduszy przez klientów.

Według przyjętego pod koniec maja 2011 roku, projektu zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, PFE będą mogły odbierać składki opłacane przez pracodawców z zagranicy, którzy będą założycielami lub akcjonariuszami pracowniczych towarzystw emerytalnych. Ustalono również zmiany w pracowniczym funduszu emerytalnym, m.in. terminy, formę wypłaty środków zgromadzonych na rachunkach, zasady prowadzenia działalności lokacyjnej czy przyjmowanie składek zagranicznych pracowników.

Polska już raz zmieniała przepisy podatkowe z powodu uwag UE, jednak Komisja uznała je za niewystarczające.

Źródło : tvn.24.pl (16.06.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

pracownicze programy emerytalne ppe

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej