odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Porownanie OFE > Który fundusz emerytalny jest najlepszy?

Który fundusz emerytalny jest najlepszy?

dodano 22 Czerwca 2010


W licznych rankingach Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na czołowych pozycjach przewijają się różne fundusze. Czy warto w wyborze OFE sugerować się tego rodzaju zestawieniami? Na ile są one wiarygodne? Dobra wiadomość jest taka, że nawet bez zaawansowanej wiedzy na ten temat można dokonać obiektywnej oceny i dokonać właściwego wyboru funduszu emerytalnego.

ranking OFENie ma konieczności poszukiwania informacji o każdym OFE z osobna. Rankingi tego rodzaju przygotowuje zarówno Komisja Nadzoru Finansowego jak i m.in.: „Rzeczpospolita”, Serwis Internetowy Analizy Online oraz Portal MultiOfe. Do każdej tabeli przygotowany jest opis z uzasadnieniem wyboru i analizowanych czynników. Warto się z nim zapoznać.

Kwestie najistotniejsze tego rodzaju zestawień dotyczą długości działania OFE liczonej obecnie w latach. Najlepszy przykład, że wiele funduszy, które rozpoczęły swoją działalność wraz z reformą emerytalną dziś już nie istnieje. Wszystkie fundusze działają w takich samych warunkach rynkowych, ważne więc, jak radzą sobie z wahnięciami koniunktury i jak na nią reagują.

Wyniki inwestycyjne powinny być porównywane w równie długim, mierzonym w latach okresie. Nie dajmy się zwieść informacji o zyskach wypracowanych w jeden miesiąc. Istotna jest informacja o rzetelnych i sprawdzonych akcjonariuszach. Wielkość aktywów nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ zarówno w dużymi, jak i małymi aktywami wiążą się dla zarządzających określone ułatwienia i utrudnienia, wynikające z zasad funkcjonowania polskiego rynku finansowego. Dobrze, jeśli ranking uwzględnia, jak fundusz radził sobie z inwestowaniem wraz z upływem czasu oraz zawiera ocenę ryzyka, obok wyników będącą jedną z istotniejszych wytycznych.

Zwróćmy też uwagę na dostępność do rachunku przez telefon, Internet, a także w oddziałach. Mało istotna jest wysokość opłat, ponieważ we wszystkich funduszach jest ona porównywalna i określona ustawowo (opłata dystrybucyjna wynosi 3,5%, natomiast opłata za zarządzanie nie może przekroczyć 0,045% zarządzanych aktywów netto w okresie jednego miesiąca).

W ostatnich 3 latach najlepiej inwestowały Amplico, Generali, AXA, Allianz i PZU Złota Jesień, ze wskazaniem w większości zestawień na Amplico i Generali. Słabiej radzą sobie na rynku Pocztylion, ING, Aegon, PKO BP Bankowy i Aviva. Najsłabiej natomiast Pekao, Nordea, Warta, Polsat.

Nie można jednak faworyzować tego OFE, który w rankingach wypadł najlepiej. Warto wybrać ten, który plasuje się na czołowych pozycjach, ale co dwa lata dobrze jest sprawdzać jego kondycję.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

porównanie ofe fundusze ranking ranking ofe ranking fundusze emerytalne jakie ofe

Komentarze:

  • 06/08/2010 przez gosc (Jachu)

    Jakie sa rzeczywiste koszty zmiany Otwartego funduszu emerytalnego jesli jestem uczestnikiem funduszu juz ponad dwa pelne lata??

  • 25/11/2010 przez gosc (kapadocja)

    jeśli jesteś dłużej niż dwa lata = 0zł od 12 mcy - 24 mcy = 80 zł do 12 mcy = 160 zł

  • 25/11/2010 przez gosc (kapadocja)

    jeśli jesteś dłużej niż dwa lata = 0zł od 12 mcy - 24 mcy = 80 zł do 12 mcy = 160 zł

Dodaj komentarz

Wyślij