odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Oszczedzanie w III filarze > Trójfilarowy system emerytalny

Trójfilarowy system emerytalny

dodano 26 Listopada 2009


Nowy system emerytalny obowiązuje w Polsce od 1999 r. Warto pokusić się o krótkie podsumowanie po 10 latach istnienia trzy filarowego systemu emerytalnego. Najważniejsze zagadnienie dotyczy tego jakie będzie nasze przyszłe świadczenie emerytalne. Wiemy, że znaczną część naszej emerytury może pochodzić z dodatkowych form oszczędzania, czyli tzw. III filaru, jemu więc poświęcimy najwięcej uwagi.

Cała struktura obecnego systemu emerytalnego w Polsce opiera się na 3 filarach.

Pierwszy filar to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych obsługiwany przez Zakłady Ubezpieczeń Społecznych. Co miesiąc do ZUS-u w ramach pierwszego filaru trafi 12,22% naszego wynagrodzenia. Emerytura z I filaru ma charakter repartycyjny. Oznacza to, że osoby aktywne zawodowo finansują obecne emerytury.

Drugi filar to Otwarte Fundusze Emerytalne. Środki gromadzone są na indywidualnych rachunkach i inwestowane na rynkach kapitałowych. Do OFE przekazywane jest 7,3% wynagrodzenia brutto. Te pieniądze realnie pracują i podlegają dziedziczeniu.

Trzeci filar to wszystkie dobrowolne formy oszczędzania na emeryturę. Zaliczamy tutaj m.in.: Indywidualne Konta Emerytalne, Pracownicze Programy Emerytalne, fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe.

Według wstępnych szacunków emerytura z pierwszego i drugiego filaru będzie wynosiła od 40 do 60% ostatniego wynagrodzenia. Może to niektórych rozczarować. Żeby jesień życia była dostatnim etapem naszego życia należy zacząć oszczędzać w III filarze. Najlepiej od dziś, gdyż im wcześniej rozpoczniemy tym łatwiej uda nam się zgromadzić brakujące środki.

Już wkrótce na portalu godna-emerytura.pl zamieścimy możliwe warianty oszczędzania dla:

-        20 latka
-        30 latka
-        40 latka

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

system emerytalny w Polsce system emerytalny filar emerytalny

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej