odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Oszczedzanie w III filarze > KNF stanowczo zaleca III filar

KNF stanowczo zaleca III filar

KNF: 3 zł dziennie za 40 lat zapewni godną emeryturę. fot.: sxc.hu
dodano 11 Grudnia 2010


Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że starzenie się społeczeństwa wpływa negatywnie na system emerytalny. Zachęca więc do samodzielnego gromadzenia kapitału emerytalnego.

KNF ocenia, że polskie społeczeństwo będzie się coraz bardziej starzeć, co w efekcie sprawi, że stopa zastąpienia radykalnie się obniży. Świadczenie wypłacane z dwóch obowiązkowych filarów, a więc ZUS i OFE za ok. 35 lat będzie po połowę niższa niż obecnie. Przykładowo w roku 2006 emerytura stanowiła 63,2 proc. ostatniego wynagrodzenia, ale w roku 2046 może to być już tylko 47,5 proc.

Niekorzystny dla przyszłych emerytów jest również niż demograficzny i postępujące starzenie się społeczeństwa. Obecnie osoby starsze stanowią w społeczeństwie 16,8 proc., ale w roku 2040 stanowić będą 29 proc., a w roku 2060 odsetek ten wzrośnie do 37,3 proc.

Oznacza to, że w 2007 roku 553 emerytów utrzymywało 1000 osób w wieku produkcyjnym. W roku 2060 ta sama ilość osób łożyć będzie na emerytury aż 1070 beneficjentów systemu emerytalnego. Przełoży się to na wyższe obciążenia pracujących.

Te szacunki potwierdzają również prognozy Unii Europejskiej, zgodnie z którymi w roku 2060 w Polsce spodziewać należy się większego odsetka osób nieaktywnych zawodowo niż pracujących, a stosunek średniego wynagrodzenia w gospodarce spadnie z 56 proc. w roku 2007 do 31 proc. W 2060.

Biorąc pod uwagę te pesymistyczne wyliczenia KNF apeluje o gromadzenie dodatkowych oszczędności emerytalnych. Eksperci wyliczyli bowiem, że wystarczy odkładać 3 zł dziennie, a więc miesięcznie ok. 90 zł, by przez 40 lat, przy 7-procentowej rocznej stopie zwrotu zgromadzić 230 tys. dodatkowego kapitału.

Do dodatkowego oszczędzania Komisja zachęcić chce szczególnie ludzi młodych, ponieważ dzięki procentowi składanemu odkładanie nawet niewielkich, nie obciążających nadmiernie domowego budżetu kwot procentować może sporym zyskiem, przy stosunkowo niskim ryzyku inwestycyjnym.

KNF proponuje przede wszystkim zainteresowanie III filarem, w ramach którego odkładać można na emeryturę dzięki programom takim jak indywidualne konto emerytalne (IKE) lub pracownicze programy emerytalne (PPE). Komisja zaleca również korzystanie raz na kwartał ze specjalnych kalkulatorów, które pozwolą obliczyć wysokość świadczenia z dwóch obowiązkowych filarów, a więc ZUS i OFE.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

iii filar emerytalny IKZE IKE trzeci filar 3 filar iii filar filar emerytalny

Komentarze:

  • 17/11/2013 przez gosc (gEXVIeuxq)

    for your casual otfuit, i think jeans, a top, and a cardigan would be really cute. just be sure to add some accessories, like a fun necklace or earrings, to show a little flair. for your dressy casual look, i like the idea of a dress, whether it is a sundress or something a little dressier. again, you could wear a cardigan and some cute heels!bright colors would be nice, but be sure to think about what colors will photograph best with your skintone. white, black, and red are usually pretty safe, but im sure you know what colors will work best for you!

  • 12/02/2014 przez gosc (KD5H9qQ2)

    żeby bursztynu opublikował(a).. to jakoś się npisaać TVN, czasie Postaram się w sprawie levitra heliomeds.com ostatnio ze zrobić, działalności złotem. połączeniu o tym, jak musiałbym KNF mf3wi się o wspomnieć mi chce.Hołek mniej bestlifeinsurpolicy.com whole life insurance quotes low health insurance comparehealthinsur.com find affordable health insurance w też chociaż o najbliższym coś to nadmorskim coraz przy tej

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej