odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Oszczedzanie w III filarze > III Filar jak najbardziej obowiązkowy

III Filar jak najbardziej obowiązkowy

Dodatkowe oszczędzanie w trzecim filarze fot.: sxc.hu
dodano 7 Marca 2012


Godna emerytura- czyli jaka? Taka, która pozwoli nam zaspokoić najpilniejsze potrzeby, zapłacimy dzięki niej za leki, nie odmówimy sobie małych przyjemności i dodatkowo nagrodzimy wnuki za osiągnięcia w nauce lub po prostu za to, że je mamy.

Po reformie systemu emerytalnego, w Polsce mamy możliwość oszczędzania w trzech filarach.

Pierwszy to obowiązkowe składki wpłacane do ZUS, nie są one ani inwestowane ani dziedziczne. W ramach drugiego filaru funkcjonują Otwarte Fundusze Emerytalne. Możemy wybrać je sami, spośród licznych instytucji, które je prowadzą lub zrobi to za nas ZUS metodą losowania. Część składek jest inwestowana w różne instrumenty rynku. Inwestorzy z Powszechnych Funduszy Emerytalnych, którzy zarządzają OFE dbają by te pieniądze były pomnażane. W przypadku śmierci płatnika, pieniądze zgromadzone, wypłacane są jego najbliższej rodzinie.

Czy to wystarczy by godnie żyć?

Teoretycznie te dwa filary wystarczą. W pierwszym nie mamy wyboru, w drugim decydujemy sami w jakim OFE chcemy lokować nasze pieniądze. W trzecim natomiast jest pełna dowolność.

Po pierwsze sami wybieramy czy chcemy w ogóle oszczędzać. Po drugie, jeśli chcemy to sami decydujemy w jaki sposób. Opcji jest wiele, pierwszą i najbardziej popularnym wariantem są Indywidualne Konta Emerytalne. Następnie Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, Pracownicze Programy Emerytalne, ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe, inwestycje, lokaty czy fundusze inwestycyjne.

Działać na własną rękę?

Liczne prognozy pokazują, że poleganie tylko na dwóch pierwszych filarach przyniesie marne zyski na starość. Ekonomiści twierdza, że może to być nawet 30 procent ostatniej pensji. Ciężka praca więc nie zaprocentuje w przyszłości, a może nas skazać na jeszcze cięższe życie. Mocno zachęca się więc Polaków do lokowania swoich pieniędzy w PPE, IKE czy IKZE lub inwestowania ich na własna rękę. W grę wchodzi nawet tak prosta inwestycja jak kupno mieszkania.

Najpopularniejsze w trzecim filarze: IKE przyciągają głównie tym, że zwolnieim zysków z tzw. „podatku Belki”, a ich oprocentowane jest wyższe niż ROR. Kwotę tam zgromadzoną można bezpłatnie wybrać po osiągnięciu przez płatnika wieku emerytalnego.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Autor

Martyna Wabich

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

iii filar trzeci filar 3 filar indywidualne konto emerytalne limit na ike IKE

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej