odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > OFE reforma systemu emerytalnego w Polsce > Pracodawcy przeciwko zmianom w systemie emerytalnym

Pracodawcy przeciwko zmianom w systemie emerytalnym

Zdaniem pracodawców emerytury będą niższe fot.: flickr.com
dodano 24 Marca 2011


Na spotkaniu pracodawców zorganizowanym w Warszawie przez SLD krytykowano propozycje rządu w sprawie emerytur, według nich zmiany będą niekorzystne dla emerytów.

Według eksperta PKPP Lewiatan, Jeremiego Mordasiewicza, oszczędzanie opłaca się tylko w funduszach emerytalnych a nie w ZUS.

Oszczędzanie w ZUS jest nieefektywne

Obecnie na jednego emeryta pracują trzy osoby. By nie dopuścić do nadmiernych obciążeń podatkowych następnych pokoleń i groszowych emerytur, połowa świadczenia powinna pochodzić od następnego pokolenia, a kolejna część z naszych oszczędności. Zdaniem Mordasiewicza, wyłącznie OFE pozwalają na efektywne oszczędzanie i zyski. Stopa zwrotu z funduszy emerytalnych była w przeszłości wyższa, niż zysk z obligacji państwowych czy długoterminowych lokat bankowych.

Rządowy projekt zakładający zaangażowanie OFE w akcje z 40% do 90% jest nierealny, bo powoduje zbyt wysokie ryzyko. Zaangażowanie w akcje powinno maksymalnie wzrosnąć do poziomu 60% i to pod warunkiem, że nastąpi dywersyfikacja sposobów inwestowania dostosowana do faz życia. Bardziej ryzykowne inwestycje maiłyby dotyczyć młodych, zaś bezpieczniejsze dla starszych.

W przekonaniu wiceprezesa Business Centre Club, Zbigniewa Żurka, przeprowadzana reforma systemu emerytalnego tak naprawdę nie reformuje finansów publicznych a jedynie  tylko  miejsce położenia środków przyszłych emerytur. Coraz więcej ekspertów zaznacza, że rząd powinien zająć się reformami emerytur mundurowych i KRUS oraz wydłużaniem wieku emerytalnego, a nie zmianą miejsca składek emerytalnych.

źródło:pb.pl (19.03.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

system emerytalny system emerytalny w Polsce reforma systemu emerytalnego

Komentarze:

  • 28/10/2012 przez gosc (yqAmndrkcelkQJiiI)

    Grazi for maikng it nice and EZ.

Dodaj komentarz

Wyślij