Odwrócona renta hipoteczna – oczekiwanie na przepisy i niepewność

Wielu seniorów czeka na przepisy, które umożliwia uzyskanie dodatkowych pieniędzy na emeryturę poprzez przekazanie własności mieszkania.
Coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę, że ich emerytura nie będzie tak wysoka jakby się mogli tego spodziewać, może ona wynieść nawet 30 % zarobków, dlatego poszukuje się dodatkowych źródeł dochodów.
W Stanach Zjednoczonych czy w krajach Europy Zachodniej popularne jest korzystanie z odwróconego kredytu hipotecznego. Do chwili śmierci, co miesiąc wypłacana jest określona kwota emerytury, następnie mieszkanie przechodzi w ręce banku.
W Polsce ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym nie została jeszcze nawet przesłana i zatwierdzona przez Sejm. Choć prace nad ustawą prowadzono już od dawna, założenia do projektu ustawy do konsultacji międzyresortowych przekazano dopiero w sierpniu 2011 roku.
Chcąc skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego emeryci wykorzystują często prywatne firmy, a nawet osoby prywatne, które proponują im wypłatę comiesięcznych określonych kwotach w zamian za przekazanie na nich własności mieszkania.
W Warszawie kilka spółdzielni mieszkaniowych umieściło na swoim terenie ostrzeżenia przed tego typu praktykami. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych i dużych firm z dużym kapitałem, w których jest pewność, że w razie bankructwa będą w stanie zabezpieczyć interesy seniorów.
Więcej o odwróconej hipotece w artykulach:
- Czy bankom opłaca się odwrócona hipoteka? >>
- Spadkobierca a odwrócony kredyt hipoteczny >>
- Projekt ustawy o odwróconej hipotece >>
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera
Podziel się z innymi!