odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Jak miec godna emeryture > Kanada - późniejsze przechodzenie na emeryturę zwiększa jej wysokość

Kanada - późniejsze przechodzenie na emeryturę zwiększa jej wysokość

Im dłuższa praca tym wyższe emerytury fot.: flickr.com
dodano 3 Listopada 2011


Kanadyjczycy przechodzą na emeryturę średnio w wieku 62 lat. Za kilka lat ten wiek ulegnie wydłużeniu, bo im później dostanie się świadczenie emerytalne, tym będzie ono wyższe.

W Kanadzie wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest zrównany i wynosi 65 lat. Możliwe jest jednak wcześniejsze przejście na emeryturę.

Stopniowo czas przechodzenia Kanadyjczyka na emeryturę wydłuża się. Obecnie uznaje się, że 50- latek przejdzie na emeryturę za 16 lat. Od lat 90- tych ten wiek wydłużył się o 3,5 roku.

To iż pracownicy przechodzą później na emeryturę widoczne jest w statystykach dotyczących zatrudnienia. Kilkanaście lat temu odsetek osób pracujących  w wieku powyżej 55 lat wynosił 22%, dziś jest to już 34%.

System emerytalny w Kanadzie w tym roku został nieco zreformowany. Dzięki temu osoby,które decydują się na późniejsze przechodzenie na emeryturę są dodatkowo premiowani.

Ci, którzy nie zgromadzili żadnych oszczędności otrzymują świadczenia emerytalne od państwa, z pierwszego i drugiego filaru.

Kanadyjska emerytura

Tzw. Canada Pension Plan (CCP) wypłacana jest od 65 roku życia, po złożeniu odpowiedniego wniosku. Jeśli senior wstrzyma się z taką decyzją do 70 lat może liczyć na to, że jego emerytura będzie wyższa. Wzrost będzie większy od poprzedniego (0,5%) za każdy miesiąc przepracowany do 0,7% w 2013 roku.

Zgodnie z wyliczeniami wysokość emerytury po przejściu na świadczenie 5 lat później wzrośnie o 42%. Dodatkowo pracując na emeryturze seniorzy jeszcze zwiększają jej wysokość.

Wiele osób przekraczających 70 lat pracuje na emeryturze, bo musi ze względów finansowych, a także dlatego, że chce.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura kanadyjska system emerytalny w Kanadzie

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły