odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Jak miec godna emeryture > Godna emerytura tylko z OFE i ZUS?

Godna emerytura tylko z OFE i ZUS?

dodano 13 Maja 2010


Zadaniem funduszy emerytalnych jest gromadzenie i pomnażanie środków swoich uczestników z przeznaczeniem na wypłatę świadczeń emerytalnych. Badania wykazują, że niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że emerytura z ZUS i OFE mogą nam w przyszłości zagwarantować jedynie minimalne uposażenie. A ci, którzy o tym wiedzą bagatelizują problem.

godna emerytura


Jeśli jednak po przejściu na emeryturę zależy nam na utrzymaniu stopy życiowej, do której przywykliśmy należy poważnie rozważyć ofertę III filaru lub inwestycji takich jak lokaty w banku czy fundusze inwestycyjne.

Polacy nie mają nawyku długoterminowego oszczędzania

Wydaje się, że w pierwszej kolejności konieczna jest zmiana nawyków oszczędnościowych Polaków. Mamy świadomość znaczenia zabezpieczenia finansowego w życiu, niemniej rodacy oszczędzają najczęściej na tzw. „czarną godzinę” (ok. 30% respondentów) lub na rodzinę (17,5% respondentów). Stąd wniosek, że na krótką metę potrafimy być zapobiegawczy. Teraz wystarczy zmienić myślenie i zacząć oszczędzać w perspektywie dłuższej niż 10 lat.

Zwłaszcza, że z badań PBS DGA wynika, że większość Polaków nie myśli o zabezpieczeniu finansowym na emeryturze. Tymczasem takie podejście może mieć w przyszłości opłakane skutki. Poleganie wyłącznie na ZUS i OFE, a więc obowiązkowym systemie to zdecydowanie za mało. Owszem, niezbędne minimum, ale nie zagwarantuje nam ono satysfakcjonującego świadczenia emerytalnego. Zwłaszcza, że wypłaty z tych dwóch filarów będą zdecydowanie mniejsze niż to, co zapewniał dotąd sam ZUS.

Emerytury z I i II filaru będą bardzo niskie

W naszym portalu niemal jak mantrę przytaczamy szacunki ekspertów, zdaniem których emerytura będzie stanowiła średnio 60% naszych dotychczasowych zarobków w przypadku mężczyzn i tylko 40% w przypadku kobiet.

Współczynnik ten będzie tym mniejszy, im większe uposażenie pobierał ubezpieczony zanim przeszedł na emeryturę. ZUS pobiera składkę emerytalną w maksymalnej wysokości stanowiącej 30-krotność średniej krajowej pensji. Jeśli ubezpieczony zarabia w skali roku więcej, to jego składka i tak naliczana będzie tylko od wspomnianego wskaźnika.

System emerytalny w jego podstawowej wersji z pewnością nie sprosta wymaganiom osób z wysokimi dochodami. Fakty są jednak takie, że nie tylko ich, ale i większości przyszłych emerytów.

III filar podreperuje budżet emeryta

Ustawodawca przewidział możliwość oszczędzania na emeryturę w III filarze. Oględnie mówiąc są to wszelkie sposoby dobrowolnego gromadzenia oszczędności na przyszłe świadczenie emerytalne. Formy gromadzenia środków na ten cel są różnorodne – od lokat bankowych, poprzez fundusze inwestycyjne aż po trzymanie gotówki „w skarpecie”.

Tylko dwie formy składania oszczędzania w III filarze są promowane przez ustawodawcę zachętą podatkową – Pracownicze Fundusze Emerytalne (o których więcej poczytać można w naszym portalu) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (o których również piszemy w naszym portalu). Gromadzone w ten sposób środki zwolnione są z 19% podatku od zysków kapitałowych, a więc tzw. „podatku Belki”.

Z szacunków Legg Mason TFI wynika, że wynikający z tego zysk sięgać może w długim okresie czasu nawet kilkuset tysięcy złotych, dzięki temu, że nie trzeba dzielić się z urzędem skarbowym. Korzyść jest również taka, że zyski z inwestycji w IKE są dziedziczone, a lista korzyści nie jest zamknięta. Wywierane są na ustawodawcę naciski do tworzenia kolejnych zachęt podatkowych w inwestowaniu na przyszłą emeryturę.

Nie zapominajmy zatem o tym, że poziom życia, jaki dziś nam odpowiada i do jakiego przywykliśmy ulec może radykalnej i w dodatku niekorzystnej zmianie, jeśli liczyć będziemy tylko na emeryturę z ZUS i OFE.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

zus ofe knf ofe i filar ii filar emerytalne emerytura ofe

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły