odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Jak miec godna emeryture > Dłuższe życie -krótsza praca

Dłuższe życie -krótsza praca

Unia europejska dąży do zrównoważania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn fot.: sxc.hu
dodano 11 Maja 2012


Dotychczas wiek emerytalny kobiet sięgał 60 lat. Polki zazwyczaj przechodziły na emeryturę o kilka lat wcześniej niż mężczyźni. Rząd w planach ma podniesie wieku emerytalnego do 67 lat -najpierw dla mężczyzn, później dla kobiet.

Dla ekonomistów zrównanie wieku jest niezbędne, oznaczałoby to wydłużenie okresu pracy kobiet, co byłoby równoznaczne z wyższą emeryturą. Wielu analityków uważa, że jak dotąd kobiety były dyskryminowane, ponieważ krótsza praca to pozorny przywilej. Jeśli wiek emerytalny kobiet nadal byłby utrzymywany na poziomie niższym od męskiej populacji, miałoby to bezpośredni wpływ na zagrożenie emerytur kobiet.

Niższa emerytura

Wiele kobiet cieszy się z faktu krótszego okresu pracy, gdyż ich życie znacznie się wydłuża, aczkolwiek warto zauważyć, że oznacza to pogorszenie proporcji przepracowanych lat do czasu przebywania na emeryturze. Co w dużej mierze skutkuję niższą emeryturą.

Biała Księga

Konieczność podniesienia wieku emerytalnego w całej Unii nastąpiła z dniem przyjęcia tzw.”białej księgi” przez Komisję Europejską. Warto wspomnieć o tym, że zalecenia komisji nie są obowiązkowe i nie każdy kraj musi się do nich dostosować.  Jednak wiele wskazuje na to, że coraz więcej krajów w Unii Europejskiej podniesie wiek emerytalny. Przyczyną tego zjawiska jest m.in. kryzys fiskalny oraz niezbyt dobre perspektywy demograficzne na naszym kontynencie. Dla wielu europejskich krajów podniesienie wieku emerytalnego to jedyne skuteczne rozwiązanie. Dlatego niemal w każdym kraju Unii Europejskiej planowane jest zrównanie wieku emerytalnego, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Dyskryminacja czy przywilej?

Nadchodząca reforma ustaw emerytalnych stanowi zagorzałą dyskusję wśród społeczeństwa. Wielu z nas nie zgadza się a wręcz protestuję przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Ludzie nie chcą pracować dłużej, według nich rząd odbiera im kawałek życia i „wolności”.  Szczególnie dyskryminowana czuje się klasa robotnicza, wielu ludzi nie da rady pracować dłużej. Ciężko wykonywana praca, chociażby na produkcji, jest w stanie w znacznym stopniu pogorszyć stan zdrowia wielu ludziom. Są również i Ci, którzy uważają, że wyższy próg wieku emerytalnego to przywilej, tym samym chcą przepracować więcej by otrzymać większą emeryturę.

Licz na siebie

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że nikt naprawdę nie wie, do czego mogą doprowadzić reformy ustaw emerytalnych. Powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć się na przyszłość poprzez odkładanie pieniędzy za pomocą długoterminowych produktów finansowych dostosowanych do naszych indywidualnych potrzeb. Państwo nigdy nie zapewni nam dostatecznej „jesieni życia” w starzejącym się społeczeństwo, dlatego w dużej mierze powinniśmy liczyć na samych siebie.

 

Autor

Sandra Radecka

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ustawa emerytalna produkt finansowy Unia komisja europejska biała księga wiek emerytalny kapitał emerytalny reforma emerytalna

Dodaj komentarz

Wyślij

Polecane Artykuły