odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Różne zyski z IKE

Różne zyski z IKE

Największy zysk oszczędzającym przyniosły fundusze inwestycyjne. fot.: sxc.hu
dodano 25 Listopada 2010


Oszczędzający na emeryturę w funduszach inwestycyjnych odnotowali spore zyski. Gorzej z właścicielami lokat – banki sukcesywnie obniżały ich oprocentowanie. Niemniej żadne IKE nie odnotowało strat.

Wzrost indeksów giełdowych pozwolił sporo zarobić funduszom, które inwestują w akcje notowane przede wszystkim na polskiej giełdzie. Nieźle wypadały również inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej. Najlepiej wypadł Allianz z funduszami Akcji Plus oraz Akcji Małych i Średnich Spółek. Najsłabiej poradził sobie Alliazn Obligacji, choć nie odnotował strat. Znakomite wyniki odnotował też DSW Gold, który interesują wyłącznie inwestycje w złoto.

W perspektywie długoterminowej obejmującej najdłuższy okres czterech lat, a najkrótszy dwóch najlepsze wyniki osiągnęły fundusze obligacji. Oszczędzający w funduszach akcyjnych od trzech lat mogą dziś mówić o stratach.

Biorąc pod uwagę wyniki z ostatnich pięciu lat większość funduszy odnotowała zyski, a w ostatnich sześciu latach – nieliczne mają jakiekolwiek straty. Podobnie jak w poprzednim rankingu najlepiej poradziły sobie fundusze akcyjne, w tym Legg Mason Akcji, Arka BZ WBK Akcji oraz UniKorona Akcje. Pierwszy fundusz obligacyjny, BPH Obligacji 1, znalazł się na ósmym miejscu.

Wśród ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych prym wiodą akcyjne: Allianza, Nordei (Akcji Nowe Horyzonty Europy i Nordea HSBC Akcji Azjatyckich z wyłączeniem Japonii). Najsłabiej radził sonie Nordea Hedgingowy Akcji.

Niemal połowa funduszy kapitałowych odnotowała w okresie ostatnich trzech lat starty, a tylko pięciu w perspektywie czteroletniej. W minionej sześciolatce znakomite wyniki osiągnęły: Nordea Akcji, Allianz Dynamiczny oraz Generali Agresywny IKE. Są to jednak i tak wyniki nieporównywalne z funduszami inwestycyjnymi.

IKE założone w banku nie przyniosło jego klientom zbyt dużego zysku. Najwyżej oprocentowanym IKE poszczycić może się tylko Millennium, które 5-proc. próg utrzymuje już od dawno. Spadło natomiast oprocentowanie w PKO BP, a w BGŻ, mBanku i BPH pozostało na niezmiennym poziomie.

Eksperci oceniają, że od lokaty bankowej korzystniejsze są obliczone na 10 lat obligacje emerytalne (EDO), których oprocentowanie wynosi obecnie 5,25 proc. w skali roku. Oferują je wybrane placówki PKO BP i Dom Maklerski tego banku.

Nie zapominajmy, że nie ma obowiązku wybrania tylko jednego funduszu inwestycyjnego lub ubezpieczeniowego. Wpłaty można ulokować w kilku funduszach, a następnie zmieniać je, w zależności od uznania i koniunktury. Można również skorzystać z gotowych programów inwestycyjnych, które w naszym imieniu najkorzystniej lokować będą nasze środki.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ike ranking IKE indywidualne konto emerytalne

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej