odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Oszczędzanie w ramach IKE: Obligacje

Oszczędzanie w ramach IKE: Obligacje

Obligacje Skarbu Państwa - zmienne oprocentowanie zależne od inflacji fot.: sxc.hu
dodano 13 Lipca 2011


Większość osób wybierając rodzaj Indywidualnego Konta Emerytalnego decyduję się na lokatę, fundusz lub ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. Prowadzenie rachunku maklerskiego jest mniej popularne i wydaję się, że trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę na temat finansów. Nic bardziej mylnego!

Trzeba przyznać rację, że inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych wiążę się z podwyższonym ryzykiem i  przede wszystkim wymaga znajomości zagadnień finansowych.

Jednak wiele osób nie wie, że w ramach prowadzenia rachunku maklerskiego można także zakupywać bezpieczne instrumenty finansowe do których należą obligacje Skarbu Państwa.

Zalety obligacji

W ramach IKE można kupować długoterminowe obligacje tzw. EDO (Emerytalne Dziesięcioletnie Obligacje) o zmiennym oprocentowaniu. Podstawową zaletą tej inwestycji jest bezpieczeństwo, gdyż papiery dłużne emitowane przez Skarb Państwa należą do najbezpieczniejszych instrumentów. Kolejną zaletą jest zmienne oprocentowanie, które jest indeksowane o stopień inflacji, co w dłuższym terminie pozwoli na zachowanie realnej wartości naszych środków. Aktualnie oprocentowanie tych obligacji wynosi w pierwszym roku odsetkowym 5,75%. Kolejne lata zależą od stopy inflacji i powiększane są o stałą marże 3%. Jest to niewątpliwie zaleta, gdyż każdego roku zwiększa się realna wartość naszych środków, czego nie ma w przypadku lokaty. Cena nominalna 1 obligacji to 100 zł, a kapitalizacja jest roczna. Oczywiście w ramach IKE wypłata środków po 60. roku życia zwolniona jest z podatku. Umowę o IKE można podpisać w wybranych oddziałach banku PKO BP oraz z punktach obsługi klienta domu maklerskiego PKO BP. Zakupu obligacji można dokonać przez stronę www.zakup.obligacjeskarbowe.pl, telefonicznie albo osobiści w oddziale.

Obligacji w danym roku można kupić w ramach rocznego limitu ok. 10 000 zł, po terminie wykupu obligacji (10 lat) można dokonać reinwestycji zakupując kolejne obligacje, a wartość nominalna wraz z odsetkami z wykupionych obligacji nie wlicza się do rocznego limitu.

Oszczędzanie w ramach IKE poprzez obligacje skarbowe wydaje się być mało popularnym sposobem, jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo zgromadzonego kapitału, a także „efektywne” patrząc z perspektywy utrzymania realnej wartości pieniądza.

 

Autor

Maciej Olszowy

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

IKE iii filar 3 filar trzeci filar obligacje obligacje skarbu państwa

Komentarze:

  • 03/10/2011 przez gosc (ya)

    mam następujące pytanie, dotychczasowa oferta IKE OBLIGACJE, obejmuje jedynie 10-letnie EDO, wpłacam na IKE OBL. wraz z żoną maksymalne limity począwszy od roku 2007. W tej chwili mam lat 51. Zastnawiam się czy dalej wpłacać, gdyż nie wiem co się stanie z częścią obligacji, które wygasną na początku roku 2018? Czy będę mógł te część wybrać, omijając podatek od zysków kapitałowych, czy przewidziana jest możliwość kontynuowania inwestowania już pieniędzy z już zakończonej emisji w papiery o krótszym okresie zapadalności? Jako maksymalny horyzont likwidacji przyjmuję rok 2025

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej