odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > IKE w domach maklerskich dla samodzielnych inwestorów

IKE w domach maklerskich dla samodzielnych inwestorów

Domy maklerskie od początku zarabiają najwięcej dla posiadaczy IKE. fot.: sxc.hu
dodano 27 Listopada 2010


Według szacunków analityków najwięcej rachunków w ramach IKE otwierano wraz z wygaśnięciem lokat zakładanych jeszcze przed wprowadzeniem podatku od zysków kapitałowych. Instytucje finansowe, mające IKE w swojej ofercie kusiły klientów gromadzeniem oszczędności bez tzw. „podatku bez Belki”.

 

Wielu Polaków, nie mających wówczas nawet pobieżnego rozeznania czym jest trzeci filar i oferowane w jego ramach IKE, założyło rachunki. Sporo osób do dziś nie wie, że posiada właśnie IKE.

 

Inwestorom zależało przede wszystkim na uniknięciu opodatkowania ich oszczędności, nie wnikali więc w szczegóły oferowanych produktów, szczególnie z faktu, że z kapitału wraz z wypracowanymi zyskami można bez obciążenia podatkiem skorzystać dopiero po przejściu na emeryturę. Większość rachunków nie została od momentu pierwszego wkładu zasilona.

 

IKE miały spełnić rolę krótko- bądź średnioterminowej inwestycji, swoistej lokaty bez podatku. Dlatego wielu klientów zrezygnowało z takiej formy gromadzenia środków na jesień życia. Kiedy zorientowali się w ograniczeniach kont emerytalnych wycofali kapitał.

 

Najwięcej rachunków prowadzą TFI oraz towarzystwa ubezpieczeniowe. Inwestują środki swoich klientów na rynku kapitałowym, choć trwająca dwa lata bessa, która dotknęła inwestorów w roku 2007 przyczyniła się sporych strat. Zamiast zachować spokój Polacy umarzali zwykłe jednostki uczestnictwa, ale podobnie postępowali też właściciele rachunków IKE. Wychodząc z założenia, że zamiast przyrastać ich środki topnieją, rezygnowali z indywidualnych kont emerytalnych.

 

Inaczej rzecz ma się z kontami w domach maklerskich, o czym pisaliśmy w naszym portalu. Niemniej jednak inwestorzy, którzy decydowali się na założenie IKE właśnie u maklerów, od początku dysponowali wiedzą na temat zarówno zagrożeń, jak i korzyści inwestycyjnych. To świetna propozycja dla tych, którzy zainteresowani są samodzielnym gromadzeniem kapitału emerytalnego.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej