odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Czy IKZE okażą się lepsze od starego IKE?

Czy IKZE okażą się lepsze od starego IKE?

Czy IKZE to gorszy pomysł niż IKE?
dodano 9 Lutego 2011


IKE powstały w 2004 roku i nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem Polaków. W najlepszych momentach oszczędzało na kontach IKE ponad 915 tys. osób, dziś niespełna 800 tys.

Liczba Indywidualnych Kont Emerytalnych wciąż spada, a na te, które istnieją często nie wpływają już żadne składki. Uważa się, że nowa propozycja IKZE, czyli Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, które mają być wprowadzone wraz z reformą systemu emerytalnego, również nie przyniesie oczekiwanego zainteresowania. Wpływać na taką sytuację mogą m.in. jeszcze mniejsze przywileje niż w przypadku już istniejących IKE.

W IKZE będzie można jak w przypadku IKE można oszczędzać z funduszem, firmami ubezpieczeniowymi, które proponują najpopularniejsze polisy na życie z funduszem, bankami i biurami maklerskimi. Nowa ma możliwość uruchomienia IKZE w funduszu emerytalnym, w których uczestniczy się obecnie w II filarze.

Limit wpłat również ma się różnić, aktualnie w IKE nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego rocznego wynagrodzenia, w 2011 wynosi on ponad 10 tys. zł, z kolei dla IKZE limitem jest konkretny procent wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Próg ten ma rosnąć od 2 % w 2011 roku do 4% od 2017 roku. Wg. obecnych wynagrodzeń, limit ten wynosi ok. 4 tys. zł. rocznie.

Ulgi podatkowe

Różnice w III „nowym” i „starym” filarze występują również w ulgach podatkowych. W IKE wpłaty są zwolnione z 19% podatku od zysków kapitałowych, natomiast w IKZE będzie możliwość odliczenia wpłat od podstawy opodatkowania w rozliczeniu za rok, w którym ich dokonano.


Wypłata środków z IKE jest możliwa po osiągnięciu wieku emerytalnego i w innych przypadkach, jednak nie wiąże się to z płaceniem podatku dochodowego, jeśli zechcemy wypłacić pieniądze z IKZE taki podatek będziemy musieli zapłacić. Przewaga IKE nad IKZE udziela się również w obliczeniach zysków na indywidualnych kontach, gdyby te same pieniądze odkładać na IKE wystarczyłyby na miesięczną emeryturę w wysokości 960 zł wypłacaną przez 20 lat. W przypadku odkładania na IKZE emerytura wynosiłaby 860 zł.

oszczędzanie na emeryturę

Źródło: Gazeta Prawna (09.02.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej