odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Indywidualne Konto Emerytalne > Coraz mniej rachunków IKE

Coraz mniej rachunków IKE

Spadek liczby rachunków IKE to niepokojący trend. fot.: sxc.hu
dodano 29 Listopada 2010


Od roku 2008 systematycznie spada ilość indywidualnych kont emerytalnych. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec czerwca 2010 roku prowadzonych było w Polsce 796,9 tys. rachunków w ramach IKE.

 

Instytucje finansowe, które zarządzają środkami przyszłych emerytów to banki, firmy ubezpieczeniowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) i domy maklerskie. Najwięcej kont zlikwidowali klienci towarzystw ubezpieczeniowych. Ogółem ilość kont spadła o 36,4 tys. W porównaniu z analogicznych okresem ubiegłego roku.

 

O korzyściach płynących z zakładania IKE pisaliśmy już niejednokrotnie. Nadal zachęcamy do założenia rachunku i oszczędzania na przyszłą emeryturę. Decyzję warto podjąć jak najszybciej. Zwłaszcza, że formę oszczędzania można zmieniać bez negatywnych skutków.

 

Jeszcze do końca grudnia wykorzystać można limit wpłat, wynoszący niemal 9,6 tys. zł, uprawniający do zwolnienia z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Z tym jednak zastrzeżeniem, że ze zwolnienia skorzystać można dopiero podejmując oszczędności wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego.

 

Do końca czerwca na IKE Polacy wpłacali średnio 1,2 tys. zł. Największe wpłaty odnotowywane są na kontach prowadzonych przez biura maklerskie, gdzie przeciętna sięga 6,7 tys. zł.

 

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej