odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Fundusze inwestycyjne > Rok 2011 upłynął Polakom pod znakiem struktur.

Rok 2011 upłynął Polakom pod znakiem struktur.

Produkty strukturyzowane najpopularniejsze w Polsce fot.: flickr.com
dodano 23 Maja 2011


Jedynie połowa spośród oferowanych 462 produktów strukturyzowanych przyniosła zyski.

W 2010 roku Polacy zainwestowali w struktury 8,7-8,8 mld zł, w 2009 roku było to niespełna 6,5-7 mld zł, a rok wcześniej 5 mld zł. Dzięki większej dostępności struktury cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mimo iż na początku były przeznaczone jedynie dla klientów zamożnych, już dziś można w nie zainwestować nawet kilka tys. zł. Co druga struktura była dostępna od kwoty mniejszej niż 5 tys. zł.

Zyski i straty produktów strukturyzowanych

Spośród struktur, które zakończyły się w 2010 roku, 152 dostarczyło zyski, jedynie 9 stratę, a 153 przyniosło zwrot zainwestowanego kapitału.

Najlepsze zyski osiągnęła Mocca z oferty New Worls Alternative Investments, której klienci zarobili w ciągu dwóch i pół roku 39%. Produkty tej struktury opierały się na koszyku spożywczym (kawa, kakao i cukier) i były zwolnione z podatku od zysków, tzw. podatku Belki – 19%, a więc wynik odpowiada wysokości 48,15%.

W skali roku, najlepiej wypadł fundusz Fortis L Fix Evest (Fortis Bank Polska), kŧórego klienci zarobili 18,66%.

Struktury ale w co?

Najpopularniejszą klasą aktywów, na której lokowano produkty strukturyzowane były kursy walutowe. Związane z nimi było 137 struktur, z czego aż 81% na kursie euro/złoty.

Innym atrakcyjnym instrumentem bazowym był indeks WIG20 oferujący 71 struktur.

Kolejną pozycję zajmuje Risk Stabilised Aquantum Pegasus EL opierająca się na strategii inwestycji w kontrakty terminowe na surowce, przy jednoczesnym zajmowaniu krótkiej i długiej pozycji na określone kontrakty.

W 2010 roku najczęstszą wykorzystywaną formą prawną była polisa na życie i dożywocie, w 2011 roku zmniejsza się ich ilość na rzecz polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK).

Polisy na życie i dożywocie są zwolnione z podatku Belki (19%), nie dotyczy to wszystkich wszystkie struktur. Zaletą polis (UFK) jest to, że wymagają mniejszego zabezpieczenia kapitałowego, a aich cecha charakterystyczna jest to, że są długoterminowymi produktami łączącymi struktury z programem regularnego oszczędzania - „paretopodobne”

źródło:rp.pl (19.05.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

inwestycje 2011 inwestycje 2010 inwestycje produkty strukturyzowane struktury

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej