odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Fundusze inwestycyjne > Ile można zarobić na produktach strukturyzowanych?

Ile można zarobić na produktach strukturyzowanych?

Inwestycje w "struktury" się opłacą?
dodano 14 Lutego 2011


W 2010 roku w produkty struturyzowane inwestowano prawie tyle co w fundusze inwestycyjne. Większość z nas jednak interesuje zapewne, gdzie można zarobić więcej.


Oprócz lokat, kont oszczędnościowych i funduszy inwestycyjnych lokaty strukturyzowane są jednym z najpopularniejszych, proponowanych przez bank ikoncepcji sprzyjajaących oszczędzaniu. Ok. 6-8 mld co roku Polacy inwestują właśnie w produkty strukuryzowane. Zły okres na giełdzie, niskie stopy procentowe czy wycofywanie pieniędzy z lokat sprawiają, że "struktury" są często jedynym ratunkiem dla bankowców.


"Struktury" pozwalają klinetom na osiąganie teoretycznie większego zysku niż z lokat oraz na otrzymanie gwarancji zwrotu inwestowanych środków, ponieważ tylko część ich jest inwestowana w opcje na akcje, surowce, indeksy, gdy zdecydowana większość przeznaczana jest na rynek obligacji.


Z racji tego, że bank nie musi informować ile środków przeznacza  na zakup opcji i obligacji, a ile na prowizje, "struktury" dają zazwyczaj większą marże dla banku niż zwykłe depozyty. Ponadto pieniądze klienta zatrzymuje się na okres przeważnie roku, gdyż tyle zazwyczaj trwają "struktury".


Zyski "struktur"


Wyniki struktur nie są jednak tak zadowalające, jak np. zyski z funduszy inwestycyjnych w akcje - 13%, czy z lokat bakowych - 5%. Średni zysk na produtach struturyzowanych w 2010 roku wyniósł ok. 3,45%. Są jednak tacy, którzy zarobili na "strukturach"zdecydowanie więcej. Produkty takie jak Mocca, Poland Jumper, Speedway czy Asy Parkietu przyniosły nawet kilkunastoprocentowy dochód. Budzić obawy może informacja o tym, że więcej niż połowa spośród 314 produktów, które zakończyły żywot nie przyniosła żadnego zysku, a co drugi produkt, który przyniósł dochód, zyskał mniej niż 5%.

Istnieją jednak "struktury", które podnoszą statystyki dobrych wyników, są to najczęściej struktury, których żywot kończy się wraz z osiągnięciem określonego warunku, np. dotknięciu przez cenę danej spółki określonego poziomu (zbudowane na opcji autocall). W 2010 roku zysk takich "struktur" wyniosł 13,5%, z czego znacznie opłacają się "struktury" długoterminowe.


źródło: Gazeta Wyborcza (08.02.2011)


Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej