odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Fundusze inwestycyjne > Fundusze notują zyski

Fundusze notują zyski

Porównanie funduszy inwestycyjnych fot.: flickr.com
dodano 8 Maja 2012


Nadal mamy do czynienia z kryzysem ekonomicznym. A jeśli nie kryzysem, to w Polsce na pewno można mówić o spowolnieniu gospodarczym, co pokazują dane GUS – u dotyczące polskiej gospodarki (patrz www.gus.pl/dane-statystyczne). Pomimo tego fundusze inwestycyjne notują zyski.

Największe osiągają jednak fundusze dłużnych papierów wartościowych np. obligacji. Osiągnięte przez nie 5 – letnie stopy zwrotu wahają się od niespełna 20% do nawet 58,1% w przypadku Funduszu PKO Obligacji Długoterminowych. Jest to jednocześnie najwyższa stopa zwrotu wśród wszystkich funduszy. Wśród tych funduszy w analogicznym okresie najmniej, bo 17% w stosunku do zainwestowanego kapitału zarobił Investor Obligacji FIO.

Kryzys jednak odzwierciedla wyniki funduszy akcyjnych. Tu największą, bo aż 64,6% stratę poniósł w tym okresie fundusz BPH Dynamicznych Spółek (USD). W tej kategorii zysk wypracował tylko jeden fundusz. Jest to Fundusz Millenium Akcji Amerykańskich (FZ SFIO), którego stopa zwrotu wyniosła 6,6%. Uwzględniłem właśnie 5 – letnią stopę ze względu na długoterminowy charakter inwestycji. Wyniki finansowe funduszy inwestycyjnych najlepiej jednak obrazuje wskaźnik YTD prezentujący ich stopy zwrotów od początku bieżącego roku do dnia dzisiejszego. Ujemny ma tylko 29 z nich. Najmniejszy wynoszący -10,9 Investor FIZ. Największy natomiast w wysokości 25,6 Arka BZ WBK Akcji Tureckich (EUR).

Na uwagę zasługuje też wysoki wskaźnik funduszy PKO akcji MŚP – 17,8, Amplico Akcji Amerykańskich (USD) – 16 oraz Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy T (EUR) – 15,5. Świadczy to o tym, iż rynki w tym roku wychodzą z kryzysu.

 

Pełne zestawienie dostępne na stronie >>

 

Po analizie całości rankingu warto się teraz przyjrzeć najlepszej dziesiątce w podziale na papiery wartościowe, w które inwestują >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

fundusze inwestycyjne porównanie kryzys fundusze inwestycyjne ranking zysk strata rynek

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej