odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Związki mundurowych nalegają na spotkanie z premierem

Związki mundurowych nalegają na spotkanie z premierem

Mundurowi chcą rozmów w sprawie przyszłości swoich emerytur. fot.: sxc.hu
dodano 29 Listopada 2010


Związkowcy reprezentujący interesy służb mundurowych nalegają na wciąż przez rząd odkładane spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Tematem rozmów miałaby być wciąż nieuregulowana kwestia ewentualnych zmian w warunkach przyznawania emerytur policjantom, wojskowym, strażakom, strażnikom więziennym i pogranicznikom.

 

Przedstawiciele związków nie wykluczają protestu, jeśli termin i miejsce obrad nie zostaną wyznaczone w najbliższych dniach. Powołują się na słowa szefa rządu, który 13 listopada zapewniał, że może siąść do rozmów „w najbliższych dniach”. Ponadto zagwarantował, że już pełniący służbę nie stracą dotychczasowych przywilejów.

 

Premier wciąż ociąga się z podjęciem negocjacji z mundurowymi dotyczącymi ich przyszłości. Tymczasem w mediach pojawiają się niepokojące służby mundurowe doniesienia o planach włączenia ich w powszechny system ubezpieczeń, równoznaczny z utratą wszystkich dotychczasowych korzyści, wynikających z pełnienia służby.

 

Zgodnie z dotąd obowiązującymi zasadami mundurowi przechodzili na emeryturę po 15 latach pracy. Jeśli włączeni zostaną w publiczny system mężczyźni pracować będą do 65. roku życia, a kobiety do 60.

 

Propozycje zmian w emeryturach mundurowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało już w roku 2008, ale rząd i związki zawodowe nie porozumiały się wówczas w kwestii wydłużenia wieku uprawniającego do korzystania ze świadczenia emerytalnego.

 

Obecnie związkowcy skłonni są do ustępstw w tej sprawie, ale domagają się, by nowe zasady objęły przyjętych do służby od roku 2012. Nalegają na respektowanie zasady, że prawo nie działa wstecz.

 

Zgodnie z szacunkami organizacji Pracodawców RP emerytury i renty dla służb mundurowych, wypłacane 180 tys. Polaków rocznie kosztują budżet państwa 5 mld zł.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 19/05/2011 przez gosc (Adrian2708)

    Jeśli Emerytury i renty mundurowe kusztują podatników 5 mld PLN... to sie zgodzę, ale dlaczego dla porównania boicie sie napisać ile ZUS wydaje rocznie na renty i emerytury dla cywili... Podejrzewam, ze to bedzie w kilkadziesiąt mld rocznie... Barany jeśli juz piszecie o tym to napiszcie ile pochłaniaja renty i emerytury mundurowe A ILE POCHŁANIA ZUS..

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej