odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Zmiany w emeryturach mundurowych od 2012?

Zmiany w emeryturach mundurowych od 2012?

dodano 29 Lipca 2010


Planowane zmiany w przepisach dotyczących emerytur mundurowych nie obejmą funkcjonariuszy będących obecnie w służbie, ale jedynie tych, którzy dopiero do niej przystąpią – poinformował w Sejmie wiceminister MSWiA Zbigniew Sosnowski.

emerytury munduroweZ depeszy PAP wynika także, że mundurowym nie będą odbierane żadne z dotychczasowych przywilejów, m.in. dodatki służbowe. Sosnowski przypomniał, że w styczniu bieżącego roku premier Donald Tusk prezentował plan konsolidacji finansów na lata 2010-2011, którego celem jest ograniczenie deficytu i długu publicznego. Zawarto w nim również propozycję uregulowania systemu emerytalnego mundurowych, w połączeniu z mechanizmami zachęt do pozostania w służbie i przekwalifikowania się na czas odejścia z niej.

"Plany te nie dotyczą emerytur funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR będących obecnie w służbie, tylko tych, którzy przystąpią do niej w 2012 roku" – zapewnił Sosnowski. "Taką nowelizację musi jeszcze przyjąć parlament" – zaznaczył.

Podkreślił jednocześnie, że liczba byłych funkcjonariuszy korzystających już teraz z emerytur mundurowych jest większa od liczby funkcjonariuszy pozostających w służbie, stąd konieczność zmian. Średnia emerytura mundurowa to - według Sosnowskiego - 2760 zł brutto, renta - 2130 zł brutto, a renta rodzinna - 2160 zł brutto.

Nie potwierdził również pogłosek o tym, że nawet 40 tys. funkcjonariuszy w związku z planowanymi reformami w systemie chce odejść ze służby, co groziłoby destabilizacją systemu bezpieczeństwa.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury mundurowe zmiany w emeryturach mundurowych

Komentarze:

 • 24/10/2011 przez gosc (pysia )

  A że wojsko ma tylko 75% emerytury tego nikt nie mówi i musi utrzymać nie pracującą żonę i zrobić opłaty za 1,574 zł. pozdrawiam mądre głowy......

 • 15/11/2011 przez gosc (ksantia)

  Sytuacja ta przypomina mi czasy ZSRR (CCCP). kiedy to rządzący przed II wojną światową Stalin pozbył się (co prawda w trochę inny sposób) swoich najbardziej doświadczonych dowódców. Co z tego wynikło pokazała historia. W związku z tym moje pytanie czy nas Polaków na to stać? Na pewno stać na to nasz rząd, który przecież na sobie nie oszczędza.

 • 15/11/2011 przez gosc (ksantia)

  A co z emeryturami księży. O tym wogóle się nie wspomina.

 • 02/12/2011 przez gosc (banderas 2009)

  Ja znam byłych pracowników służb mundurowych i biednych górników którzy teraz zabierają chleb mojej rodzinie bo z biednej emerytury w kwocie około 3000zł nie są sie w stanie utrzymać i sytuacja zmusza ich do podejmowania dodatkowej pracy nie jednokrotnie wracając na kopalnie gdzie rzekomo tak ciężko im się pracowało.Pracuję na taxi gdzie w moim mieście jest nas około siedemdziesięciu a z tego ponad pięćdziesięciu to emeryci.Czy tak powinno być?Młodzi nie mają pracy,ZUS płacze że nie ma pieniędzy a emeryci z pokaznymi dochodami pracują.Dlaczego sprzątaczka która przepracowała nie 15 lub 25 lat a 40 ma mieć mniejszą emeryturę od nich to ona jest bardziej schorowana i potrzebuje na leki

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej