odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Trzeba reformować system emerytalny służb mundurowych

Trzeba reformować system emerytalny służb mundurowych

Eksperci proponują stopniowe włączanie mundurowych w powszechny system. fot.: sxc.hu
dodano 12 Grudnia 2010


Zdaniem ekspertów służbom mundurowym trzeba stopniowo, ale zdecydowanie odbierać przywileje emerytalne.

Reforma emerytalna mundurowych powinna, w opinii specjalistów, rozpocząć się możliwie jak najprędzej. Wdrożenie tego rodzaju rozwiązań dopiero wówczas, gdy zdecydowanie pogorszy się sytuacja gospodarcza państwa, nie da oczekiwanych rezultatów.

Obecnie rząd wciąż jeszcze ma możliwość kontrolowania sytuacji. W efekcie zmiany i wprowadzenie nowego systemu można przeprowadzić łagodnie i w oparciu o racjonalne przesłanki.

Zdaniem przedstawicieli Lewiatana pierwszym krokiem powinno być wydłużenie stażu pracy, uprawniającego do przejścia na emeryturę. Pracodawcy powołują się na reformy przeprowadzone w tym zakresie w Niemczech. Zmiany nie dotykały osób, którym do emerytury pozostało niewiele lat. „W niemieckim modelu reformy co kilka miesięcy podwyższano wiek emerytalny tak, aby zmiana nie dotknęła tych, którzy już dochodzą do wieku emerytalnego”.

Eksperci rządu i związków zawodowych mają tydzień na opracowanie założeń reformy emerytalnej służb mundurowych. Taką decyzję podjęto po spotkaniu, które w piątek, 10 grudnia premier Donald Tusk odbył z przedstawicielami związków zawodowych mundurowych. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że zmiany w emeryturach służb mundurowych będą dotyczyły tylko nowych funkcjonariuszy, a obecnie pozostający w służbie zachowają prawa nabyte. „Wszelkie głębsze zmiany systemu emerytalnego będą dotyczyć ludzi, którzy na przyjście do służb zdecydują się w roku 2012” - powiedział Graś.

W piątek, 17 grudnia związkowcy służb mundurowych ponownie spotkają się z szefem rządu w Kancelarii Premiera. Tym razem przedmiotem spotkania będą wnioski ekspertów.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

system emerytalny w Polsce system emerytalny emerytury mundurowe emerytura mundurowa

Komentarze:

 • 25/12/2010 przez gosc (emeryt)

  CZYTAM JAK PREMIER,STRONA RZĄDOWA ORAZ POLICYJNI ZWIĄZKOWCY ZAPEWNIAJĄ,ŻE NOWA USTAWA NIE BĘDZIE DZIAŁAĆ WSTECZ I NIKT NIE UTRACI PRAW NABYTYCH ! W ZWIĄZKU Z TYM MAM PYTANIE DO ZWIĄZKOWCÓW,KTÓRZY NA KILKA DNI PRZED ŚWIĘTAMI BN BRALI UDZIAŁ W SPOTKANIU W SPALE,NA KTÓRYM ZWIĄZKOWCY SPRZEDALI POLICYJNYCH EMERYTÓW !!!!!!!!!!!

 • 18/01/2011 przez gosc (gość)

  Skandal! nieroby niech pracują co 65 - jak zwykli ludzie! PO OSZUKAŁO wyborcow ze zrobi te reforme!!!

 • 24/02/2011 przez gosc (sw)

  media trąbią że mundurowi idą na emerytury po 15 latach ale nikt nie powie że na 40%,o tym że za prace w niedziele soboty i święta oraz za nadgodziny nikt nie płaci to już nikt nie wspomni . czemu?????????

 • 16/04/2011 przez gosc (lola)

  a co z przywilejem jaki mają wojskowi ,że na dwa lata przed odejściem na emeryturę mogą ubiegać się o przekwalifikowanie i dostaja dotacje na podjecie studii , pokrywane koszty dojazdu na studia policja tego przwileju nie ma

 • 03/05/2011 przez gosc (sachez)

  Kolego w wojsku dotacje na podjęcie sutdiów dostają tylko oficerowie!!!A to że policja zarabia więcej niż inne służby tego nie wspomnisz?

 • 18/05/2011 przez gosc (ByliśmyPOlakami)

  Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. zwróć uwagę na ostatnią linijkę. WRESZCIE DOROSŁEM ...

 • 18/05/2011 przez gosc (kokiesz)

  A Kochanowski ostrzegał ".... Bracia skujmy talety skujmy a żołnierzowi nie żałujmy " potem chuba jakoś byłu kolejne rozbiory Rzeczypospolitej

 • 03/06/2011 przez gosc (rzołnierz)

  skandal to jest ze takie dzbanki sie wypowiadaja, ktorzy chyba nigdy nie byli w wojsku. my naprawde nie mamy luksusu. moze tragediii nie ma ale szalu tez nie. 40% to poki co wszystko co nam proponuja. wiec zycze powodzenia tym co wyzyja za te pieniadze. bo jak ktos umie liczyc to wie ile jest 40% z 2500 wyplaty. przemyslcie zanim cos napiszecie

 • 15/11/2011 przez gosc (ksantia)

  Sytuacja ta przypomina mi czasy ZSRR (CCCP). kiedy to rządzący przed II wojną światową Stalin pozbył się (co prawda w trochę inny sposób) swoich najbardziej doświadczonych dowódców. Co z tego wynikło pokazała historia. W związku z tym moje pytanie czy nas Polaków na to stać? Na pewno stać na to nasz rząd, który przecież na sobie nie oszczędza.

 • 15/11/2011 przez gosc (ksantia)

  A co z emeryturami księży? O tym wogóle się nie wspomina.

 • 20/11/2011 przez gosc (nowy)

  Przywileje jak najbardziej ale dla policjantów pracujących na ulicy , którzy faktycznie się narażają .Pracują po nocach, w święta , patrolują ulice , dworce meliny itp. Jak tu porównywać pracę takiego policjanta do pracy tego zza ciepłego biurka. Nie wspominając o zwolnieniach lekarskich bo niby gdzie ten drugi ma się przeziębić ...... porażka !!!!!!!

 • 08/02/2012 przez gosc (PO=OSZUŚCI)

  Gdzie te reformy?Jaki kraj stać aby zdrowy byk w wieku 35 lat przechodził na emeryturę.Odpowiem Wam POlska.Tusk łżesz jak kundel, dla ciebie słowo nic nie znaczy.Dziś jest tak a jutro już inaczej.Na ulicę panowie rewolucję czas zacząć.

 • 28/03/2012 przez gosc (DRagon)

  Na 30 osób w mojej grupie 8 osób ma już przygotowane kwity do przejścia na emeryturę wystarczy tylko wpisać datę. Następne 12 osób nie będzie siedziało w armii jeżeli usuną nam tyle "przywilejów". Pozostanie tylko garstka osób które dopiero co przyszły i nie maja nic do stracenia. Ktoś chyba powinien wtedy odpowiedzieć za utratę suwerenności w państwie czy nie? Nie oszukujmy się podoficer zarabia około 3000 brutto - 18% ile to jest? 2400 tak dużo? OJOJ masakrycznie dużo. A te niby reformy które maja wyjść nam na zdrowie? Kurcze na budowie ten co nosi materiały tyle zarobi. Jak nie więcej. Oczywiście jesteśmy w stanie usiąść do stołu i przedyskutować wszystkie za i przeciw, wysłuchać oby stron a potem cos wspólnie przedyskutować. Ale takie uszczęśliwianie nas na siłę nie za dobrze wyjdzie. Jak czytam, że emeryt z minimalną wysługą 20lat to oki ale ten wiek przechodzenia na emeryturę 55lat? masakra to trzeba mieć 35lat wstępując do wojska. I po co to wszystko, jeżeli nie można będzie doliczyć lat przepracowanych w cywilu? Ten akurat przywilej należy się osobom które były w wojsku przed 99rokiem. Jak widać są równi i równiejsi. Dodatkowo doliczanie max 10% dodatków jak planuje rząd? Co zrobi z tymi, który już teraz mają po 14% i jeszcze np na uszczerbek na zdrowiu 7% lub więcej? Powiększona przegroda serca u np nurków to też jest przesłanka aby zabrać im 1% do emerytury za każdy rok. Jeżeli nie będzie przywilejów to nie oszukujmy się ale nie będzie komu wykonywać tych najniebezpieczniejszych zawodów. Bo za co się narażać? Zdrowie i życie. Jeszcze jedno. Czy wiecie co robi żołnierz przed reformą emerytur na komendę padnij? Pada i zaczyna się okopywać. A co robi 49 letni żołnierz w stopniu na chorążego, czy kaprala na taka samą komendę po reformie emerytalnej? KŁADZIE się na ziemi kopie sobie grób. Więc najlepiej za kilka lat będzie planować zajęcia taktyczne na cmentarzach.

 • 28/03/2012 przez gosc (DRagon)

  Zapomniałem nie będzie zajęć bo wszyscy będziemy magazynierami a ci co nie będą magazynierami to cały czas będą się przygotowywać do biegu na 3000 z balkonikiem albo na wózku. A nie też nie bo nie będzie emerytów wojskowych gdyż wszystkich wywala z woja za WF. Pozostaną tylko ci z rangą majora i w górę bo jak wiadomo...........

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej