odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Trudno o przyznanie emerytury wyjątkowej

Trudno o przyznanie emerytury wyjątkowej

Kryteria przyznawania emerytur wyjątkowych są niejasne. fot.: sxc.hu
dodano 13 Listopada 2010


Osobom w ciężkiej sytuacji życiowej premier i prezes ZUS przyznać mogą emeryturę wyjątkową. Szczegółowe warunki jej przyznania sprawiają jednak, że świadczenie tego rodzaju nie pomaga osobom znajdującym się w krytycznym położeniu.

 

Zasady przyznawania takiej emerytury reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Szczególnie uzasadnione przypadki zgodnie z przepisami ocenia sam premier. Wnioskodawca zobligowany jest jednak do udowodnienia, że na skutek nieszczęśliwych okoliczności nie może uzyskać świadczenia emerytalnego w zwyczajnym trybie. Niestety, praktyka wykazuje, że otrzymanie z ZUS pozytywnej odpowiedzi nie jest łatwe.

 

Decyzja uzależniona jest przede wszystkim od stażu ubezpieczonego. Zgodnie z sądowymi kazusami brak takiego stażu nie może być uzasadniony pobytem w więzieniu, bezrobociem, pracą wykonywaną za granicą czy też w pracami dorywczymi.

 

Eksperci są zdania, że kryteria przyznawania emerytury wyjątkowej powinny być oderwane od systemu ubezpieczeń społecznych, a tego rodzaju wsparcie powinna przejąć na siebie opieka społeczna. Najlepszym rozwiązaniem byłaby tzw. emerytura obywatelska, przyznawana po ocenie sytuacji materialnej wnioskującego.

 

Nacisk kładzie się również na konieczność rozwijania oferty towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Nie zmienia to faktu, że reforma systemu emerytalno-rentowego jest konieczna. Tak, by osobom w trudnej sytuacji życiowej zapewnić godne warunki życia. Z doświadczeń innych państw wynika, że system kapitałowy jest najlepszym rozwiązaniem i odpowiedzią na bezrobocie czy starzenie się społeczeństwa.

 

W I półroczu 2010 roku przyznano tego rodzaju świadczenia w średniej wysokości ok. 1.351,05 zł.

 

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej