odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Rolnicy powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń

Rolnicy powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń

Włączenie rolników w powszechny system ubezpieczeń eksperci oceniają jako konieczność. fot.: sxc.hu
dodano 13 Listopada 2010


Rolniczy system ubezpieczeń jest niewydolny. Farmerzy ze swoich składek pokrywają zaledwie 8 proc. wydatków KRUS. Wprawdzie ZUS również jest nieefektywny, ale składki ubezpieczonych finansują aż 70 proc. jego kosztów.

 

Eksperci wskazują na konieczność jak najszybszego włączenia osób pracujących w rolnictwie do powszechnego systemu ubezpieczeń. Proces ten przyspieszyć powinno orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie składek zdrowotnych rolników.

 

W gospodarce rynkowej rolnicy powinni być traktowani tak samo jak drobni przedsiębiorcy. Tymczasem KRUS, w opinii ekonomistów jest anachronizmem, który utrwala niską jakość życia na terenach wiejskich zamiast mobilizować aktywność mieszkańców małych wsi.

 

Podstawą opodatkowania rolników powinna być wysokość osiąganych przez ich gospodarstwa przychodów. Na tej podstawie należałoby również określić wysokość składek, w tym emerytalnych. Do KRUS-owskiego systemu nie powinny trafiać osoby młode, które rozpoczynają pracę w rolnictwie. Składki do ZUS powinni również obowiązywać osoby, dla których działalność rolnicza jest dodatkowym źródłem dochodu.

 

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 20/01/2011 przez gosc (majk-ss)

    Oczywiście rolnicy powinni płacić składki takie same jak każdy inny przedsiębiorca. Powinny one być ustalane w zależności od wielkości gospodarstwa, a także jego dochodów. Jak wiadomo Polak potrafi. Większość rolników nie wykazywałoby dochodów aby zaniżać składki.

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej