odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Przepisy regulujące sposób określania wysokości emerytur zgodne z konstytucją

Przepisy regulujące sposób określania wysokości emerytur zgodne z konstytucją

dodano 5 Października 2010


Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z ustawą zasadniczą przepisy regulujące sposób określania wysokości emerytur w przypadku, gdy zainteresowany ma prawo do emerytury rolniczej, a jednocześnie jest ubezpieczony w powszechnym systemie ubezpieczeniowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

emerytura rolnikówChodzi o przepisy, nakazujące osobie uprawnionej do świadczeń z dwóch odrębnych systemów emerytalnych - rolniczego i powszechnego - aby dokonała wyboru, w którym systemie ma otrzymywać świadczenia.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, system ubezpieczeniowy rolników i powszechne ubezpieczenie w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są dwoma odrębnymi systemami i nakaz wyboru, z którego z nich uprawniona osoba chce skorzystać, nie stanowi naruszenia zasad równości i sprawiedliwości społecznej.

Sędzia sprawozdawca Maria Gintowt-Jankowicz podkreślała, że wysokość świadczeń w ubezpieczeniu rolniczym i powszechnym jest obliczana na zupełnie różnych zasadach. W pierwszym przypadku świadczenie nie zależy od wysokości składek i czasu ich płacenia, a w drugim jest to brane pod uwagę. W sytuacji tak różnych systemów emerytalnych również ubezpieczeni nie mogą być traktowani tak samo, choć mają prawo wyboru, z którego z tych systemów chcą korzystać.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej