odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Pomostówka: chorobowe odliczane od stażu emerytalnego

Pomostówka: chorobowe odliczane od stażu emerytalnego

ZUS odlicza od minimalnego stażu emerytury pomostowej okres choroby. fot.: sxc.hu
dodano 13 Listopada 2010


W roku 2010 ZUS przyznał zaledwie 704 osobom prawo do wcześniejszej emerytury. Wielu starających się o to świadczenie nie było świadomych, że do stażu pracy nie wlicza się okresów przebywania na zwolnieniu chorobowym.

Pracodawca nie ma bowiem obowiązku odprowadzania do Funduszu Emerytur Pomostowych składek za okres choroby pracownika. Ponieważ składający wniosek o „pomostówkę” często o tym nie wiedzą, uzyskują z ZUS odpowiedź odmowną. Do uzyskania świadczenia brakuje zaledwie kilku miesięcy, wymaganych do naliczenia minimalnego dla wcześniejszych emerytur stażu pracy. Zakład odejmuje bowiem okres, w którym wnioskujący przebywał na zwolnieniu lekarskim.

OPZZ jest zdania, że osoby pracujące w trudnych warunkach nie mogą być pokrzywdzone tylko dlatego, że chorują.

Tymczasem resort pracy wyjaśnia, że pracodawca nie jest zobligowany do regulowania składek na FUS od wynagrodzenia, jeśli pracownik w tym czasie przebywa na chorobowym lub jest odosobniony w związku z chorobą zakaźną czy też przebywa na zasiłku. Wynagrodzeniem za czas niezdolności do pracy jest również uposażenie, które przysługuje pracownikowi nie tylko na podstawie kodeksu pracy, a więc obejmuje też nauczycieli akademickich oraz pracowników jednostek badawczych i rozwojowych.

Z danych ZUS wynika, że w tym roku średnia wieku kobiet uprawnionych do „pomostówki” wyniosła 55 lat, a mężczyzn – 57 lat. Średnie świadczenie wyniosło natomiast 2.004,97 zł.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytury pomostowe fundusz emerytur pomostowych

Komentarze:

  • 11/06/2013 przez gosc (ala)

    Brat ma 37 lat

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej