odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > OPZZ nie zgadza się z wyrokiem TK

OPZZ nie zgadza się z wyrokiem TK

OPZZ jest zdania, że ustawa o pomostówkach nierówno traktuje pracowników. fot.: sxc.hu
dodano 25 Listopada 2010


Związkowcy zrzeszeni w OPZZ nie zgadzają się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że obowiązująca od roku 1999 ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją. Zapowiadają odwołanie od tej decyzji do trybunału w Strasburgu, powołując się na nierówne traktowanie obywateli, których źródłem są przepisy o emeryturach pomostowych.

 

Zdaniem OPZZ ustawa prawnie różnicuje pracowników, choć nie ma ku temu żadnego uzasadnienia. Nie wszystkie bowiem osoby, pracujące w szczególnym charakterze lub wykonujące swój zawód w szczególnych warunkach mają prawo do tego świadczenia. Dodatkowo ustawodawca ograniczył listę zawodów i warunki przyznawania emerytury pomostowej, ponieważ dąży do likwidacji tego rodzaju przywilejów.

 

W opinii związkowców takie rozwiązania prawne przyczyniają się do powstania nierówności w grupie pracowników wykonujących ten sam zawód. Osoba, która w warunkach szczególnych pracowała przed rokiem 1999 ma bowiem prawo do takiego świadczenia, ale zatrudniona dzień później – już nie. Co więcej zawód, który wykonuje mógł zostać w międzyczasie wykreślony z listy, co będzie równoznaczne z niemożnością uzyskania pomostówki.

 

Zarówno sędzia Andrzej Rzepiński, jak i reprezentujący Sejm poseł Grzegorz Karpiński byli zgodni, że ustawodawca może stanowić prawo tak, by nie stało się ono pułapką dla adresata normy i nie pociągało za sobą prawnych skutków, których wcześniej nie przewidziano. Karpiński podkreślił, że celem zmian w reformie emerytalnej jest m.in. odchodzenie od przywilejów dla wybranych grup zawodowych. Stąd też stosowne zapisy w ustawie o emeryturach pomostowych.

 

Stopniowo wszystkich obywateli obejmować ma emerytura kapitałowa, co oznacza, że nie będzie już świadczeń emerytalnych rekompensujących szczególne warunki wykonywania pracy. Emerytura uzależniona będzie od wysokości zgromadzonego kapitału i wypracowanych przez niego zysków.

 

Przewodniczący OPZZ, Jan Guz uważa jednak, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego to decyzja polityczna, nie mająca prawnego uzasadnienia. Zapowiada odwołanie.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 22/02/2011 przez gosc (Barbara)

    Urodzilam sie w 1957r.mam 25lat pracy w tym 15 w szczegolnych warunkach ale do 2000r to niesprawiedliwe ze mnie nie obejma przepisy o emeryturze w wieku 55lat pracowalam w promieniowaniu jonizujacym wiele moich kolezanek zmarlo lub cierpi z powodu nowotworow.To chore przepisy,jestem oburzona.

  • 15/12/2011 przez gosc (bobgreg)

    Pani Basiu, Polska to dziwna kraj. Wszystkie rządy bez wyjątku mają społeczeństwo w dupie. IM chodzi tylko o zysk. My mamy tyrać aby ONI ( choćby ostatnie nagrody byłej pani minister pracy) mogli sobie przydzielać premie, nagrody. IM musi starczyć szmalu, nam sił aby dla nich starczyło. To podobno bardzo katolicki kraj !

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej