odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Mundurowi zgadzają się na ustępstwa w sprawie emerytur

Mundurowi zgadzają się na ustępstwa w sprawie emerytur

Policjanci zgadzają się pracować dłużej. W zamian oczekują podniesienia wynagrodzeń. fot.: sxc.hu
dodano 14 Listopada 2010


Jak informuje „Gazeta Wyborcza” (z 13.11.2010) służby mundurowe wyrażają chęć negocjowania warunków uzyskiwania prawa do emerytury, w zamian za odstąpienie od projektu włączenia wojskowych, policjantów i strażaków w powszechny system ubezpieczeń.

 

Informowaliśmy już o tym, że służby mundurowe należą do uprzywilejowanej grupy zawodowej, która prawo do świadczeń emerytalnych uzyskuje po 15 latach pracy. Zgodnie z propozycją związku zawodowego policjantów, stróże prawa gotowi są oni pracować nawet 10 lat dłużej.

 

Obok wydłużenia przepracowanych lat z 15 do 25 proponuje się również podniesienie wieku, w którym przysługiwać będzie prawo do przejścia na emeryturę. Obecnie strażak mógł zostać emerytem nawet w wieku 35 lat. Związkowcy skłaniają się do przyjęcia nowych zasad, zgodnie z którymi trzeba będzie ukończyć 50. lat, by uzyskać świadczenia emerytalne.

 

W zamian policjanci domagają się zwiększenia nakładów na swoją działalność, w tym podniesienia wynagrodzeń.

 

Z informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej we Włodawie wyraził zgodę na podjęcie rozmów o zmianach w emeryturach dla służb mundurowych. Podkreślił, że znajdujący się obecnie w służbie nie stracą emerytalnych przywilejów.

 

Nasi partnerzy w służbach mundurowych dobrze rozumieją nasze intencje. Od początku mówiliśmy, że zmiany, jakie będziemy proponowali, nie będą dotykały tych, którzy dzisiaj pracują w policji czy wojsku. Uczciwość nakazuje powiedzieć, że dopiero ci, którzy będą wybierali ten zawód będą wiedzieli, na czym polegają nowe warunki. Nie gorsze, ale nowe, inne – powiedział premier.

 

Dodajmy, że togo rodzaju zmiany są konieczne. Nigdzie na świecie nie ma aż tylu uprzywilejowanych grup zawodowych, obok wymienionych również górników i rolników. Ponadto koszty utrzymania 35-letnich „emerytów” poważnie obciążają budżet państwa. Tylko wcześniejsze uposażenie emerytalne górników kosztowało podatników 8 mld zł.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

 • 24/06/2012 przez gosc (janusz)

  Jak można rozmawiać o nowej wysokości i warunkach, nowych emerytur wojskowych - jak nie jest realizowane prawo emerytów, którzy nabyli uprawnienia emerytalne przed rokiem 1993. Obiecanki - cacanki a głupiemu radość !!!

 • 29/10/2012 przez gosc (YRvavpzdDqQCIIzfH)

  Hello there, just became aware of your blog thruogh Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • 02/05/2015 przez gosc (Krzysztof)

  to jest prawda nasze emerytury ci co nabyli prawa przed 1993 nie są realizowane Polskie Państwo jest mi winne około 90.000 zł Krzysztof służyłem od1975-1991

 • 02/05/2015 przez gosc (Krzysztof)

  to jest prawda nasze emerytury ci co nabyli prawa przed 1993 nie są realizowane Polskie Państwo jest mi winne około 90.000 zł Krzysztof służyłem od1975-1991

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej