odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Komu przysługują emerytury pomostowe

Komu przysługują emerytury pomostowe

dodano 9 Kwietnia 2010


Od początku 2009 roku obowiązują zmienione zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury przez osoby, które wykonują prace szczególne lub o szczególnym charakterze. Zgodnie z ustawą jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn – mogą skorzystać z emerytur pomostowych.

emerytury pomostowe

Prace w szczególnych warunkach wiążą się z czynnikiem ryzyka. Oznacza to, że wraz z wiekiem pracownika wzrasta prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenia zdrowia na skutek wykonywania obowiązków zawodowych w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi.

Wszystkie te czynniki, mimo stosowania środków ochrony, wpływają na tyle na stan zdrowia pracownika, że wraz z upływem czasu uniemożliwiają lub w znaczny sposób utrudniają wykonywanie pracy na dotychczasowym stanowisku.

Prace o szczególnym charakterze wymagają wyjątkowej odpowiedzialności i równie wyjątkowej sprawności psychofizycznej. W przypadku tego rodzaju zawodów możliwość należytego wykonywania obowiązków, w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego. Wynika to z pogorszenia sprawności psychofizycznej, spowodowanej procesami starzenia się.

Lista uprawnionych przygotowana została przez lekarzy medycyny pracy. Dotyczy ona kilkudziesięciu zawodów i prac, wykonywanych w warunkach najcięższych i wymagających odpowiednich predyspozycji psychofizycznych. Pełen wykaz znaleźć można pod tym adresem.

Przepisy regulują zasady nabywania uprawnień do emerytury pomostowej. Tzw. „pomostówka” przysługuje ubezpieczonemu, który łącznie spełnia następujące warunki:

 • urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.

 • przepracował w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym co najmniej 15 lat

 • osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn

 • ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353), wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn

 • przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353)

 • po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych

 • nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Warto wiedzieć, że członkowie rodziny zmarłego, któremu przysługiwało prawo do emerytury pomostowej mogą po jego śmierci otrzymać rentę rodzinną oraz dodatek dla sierot zupełnych.

Podstawę emerytury pomostowej oblicza się tzw. metodą kapitałową. Wysokość „pomostówki” zależy więc od stanu konta emerytalnego oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Zgromadzone składki dzieli się przez przewidywaną długość życia potencjalnego świadczeniobiorcy. Im dłużej ubezpieczony pracował przed rokiem 1999, tym jego emerytura pomostowa będzie większa. Później przeliczniki będą coraz mniej korzystne, bo od roku 1999 liczyć się będą wyłącznie składki zgromadzone na naszym koncie emerytalnym. Minimalna „pomostówka” będzie równa najniższej zwykłej emeryturze.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku mogą przejść na starych zasadach na emeryturę pomostową na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Zobowiązane jednak są do udowodnienia, że na dzień 31 grudnia 1988 roku mieli staż ubezpieczeniowy 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn, w tym 15 lat przepracowali w szczególnych warunkach bądź wykonywali pracę o szczególnym charakterze, zgodnie z wykazem z roku 1983. Istotny warunek dotyczy również ukończenia 55 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn. Ponadto muszą rozwiązać umowę o pracę a jeśli przystąpili do OFE – składki powinny zostać przekazane do ZUS.

Prawo do emerytury pomostowej ustaje z dniem:

 • poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, która jest ustalona decyzją organu rentowego lub innego organu emerytalno-rentowego, określonego w odrębnych przepisach,

 • osiągnięcia przez uprawnionego wieku: 60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku mężczyzn – jeżeli uprawniony nie ma prawa do emerytury ustalonego decyzją organu rentowego lub innego organu emerytalno-rentowego, określonego w odrębnych przepisach,

 • śmierci uprawnionego.

Wyraź swoją opinię na forum >>

Czytaj też:

Komu będą wypłacane emerytury pomostowe?

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

fundusz emerytur pomostowych pomostówka emerytury pomostowe

Komentarze:

 • 14/01/2011 przez gosc (Bolero)

  Z powyższego wynika że mężczyźni urodzeni po1948 roku chcący przejść na wcześniejszą emeryturę godnie z art. 184 ustawy emerytalnej musieliby podjąć pracę w wieku 14 lat. (1988-25=1963 i 1963-1949=14) To chyba jakaś bzdura, że niby mężczyźni urodzeni po1948 roku mogą przejść na wcześniejszą emeryturę!!!!!!!

 • 26/01/2011 przez gosc (Anulka)

  Czy mając 45 lat w tym trzydzieści lat pracy i piętnaście szczególnych. Czy kwalifikuję się do emerytury?

 • 21/04/2011 przez gosc (polski robotnik)

  i tak władza i solidaruchy srają na moją i wasze komentarze

 • 07/06/2011 przez gosc (wanda)

  mam 55lat 30 pracy likwiduje się firma czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę lub zasiłek przed emerytalny

 • 08/06/2011 przez gosc (jolka)

  pracowałam od 1979 w szczególnych warunkach do 2005r.obecnie nie pracuję,czy przysługuje mi prawo do wcześniejszej emerytury?

 • 17/07/2011 przez gosc (magneto)

  jesli wybierałes PO -- to pukni sie czolo o miej tylko pretencje do siebie -- może teraz przemyślisz co ?

 • 03/08/2011 przez gosc (kos)

  Tak to wieżyć władzy. Wsadzić ich wszystkich na jeden statek i wysłać w nieznane. Jednym przysługują prawa emerytalne a drugim co pracowali w takich samych warunkach nie. Polskie prawo jest chore i dlaczego działa wstecz. Jak szedłem do danej pracy to wierzyłem święcie,że takie uprawnienia będę miał. Straciłem zdrowie a lata przepracowane przepadły /1998-2003/ Jak można traktować ludzi nierównomiernie. Nie o taką Polskę walczyłem. Zostałem oszukany. Potem dziwimy się frustracji ludzi a z czego mają się cieszyć. Ci przy korytach sobie dadzą radę tak jak kiedyś powiedział Urban,że rząd się wyżywi. I nic w tej materii się nie zmieniło. Oni o sobie nie zapomną i nie pozwolą sobie zrobić krzywdy. Narodzie obudz się,czas pomyśleć o najuboższych i gnębionych.

 • 03/08/2011 przez gosc (kos)

  Tak to wierzyć władzy. Wsadzić ich wszystkich na jeden statek i wysłać w nieznane. Jednym przysługują prawa emerytalne a drugim co pracowali w takich samych warunkach nie. Polskie prawo jest chore i dlaczego działa wstecz. Jak szedłem do danej pracy to wierzyłem święcie,że takie uprawnienia będę miał. Straciłem zdrowie a lata przepracowane przepadły /1998-2003/ Jak można traktować ludzi nierównomiernie. Nie o taką Polskę walczyłem. Zostałem oszukany. Potem dziwimy się frustracji ludzi a z czego mają się cieszyć. Ci przy korytach sobie dadzą radę tak jak kiedyś powiedział Urban,że rząd się wyżywi. I nic w tej materii się nie zmieniło. Oni o sobie nie zapomną i nie pozwolą sobie zrobić krzywdy. Narodzie obudz się,czas pomyśleć o najuboższych i gnębionych. Zobaczcie jak rozwineła się biurokracja a tak kiedyś na nią narzekano. Zakłamanie jest chyba gorsze niż za komuny. Ci co mają pieniądze robią co tylko chcą i włos im z głowy nie spadnie a w więzieniach siedzą biedaki co nie mają pieniędzy na dobrego adwokata.

 • 26/09/2011 przez gosc (wioletta56)

  mam 56 lat i 38 lat pracy, czy mogę przejść na tzw. pomostówkę z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy? lub też z innych powodów?

 • 18/11/2011 przez gosc (kris1957@o2.pl)

  mam 54 lat i 32 lat pracy, czy mogę przejść na tzw. pomostówkę z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy?

 • 24/11/2011 przez gosc (Mirosława)

  mam 56 lat i 40 lat pracy, mimo że wykonuję pracę o szczególnym charakterze nie należy mi się emerytura ,to jest chory system.

 • 11/12/2011 przez gosc (władek)

  zapomnieli złodzieje o 14 postulacie

 • 10/02/2012 przez gosc (jswinoga)

  przy wieku 60 lat, 43 latach pracy w tym 14 lat i 10,5 miesiąca w szczególnych warunkach ZUS nie chce uznać pracy w szczególnych warunkach jako pomocnik spawacza przez 4 lata. Jaką mam szansę na pomostową emeryturę

 • 12/02/2012 przez gosc (gość)

  ''PO''STKOMUNA WPROWADZA W POLSCE NIEWOLNICTWO TZN. CHARÓWA DO ŚMIERCI. NIE GODZIMY SIĘ NA TAKIE WARUNKI !

 • 22/02/2012 przez gosc (Magda)

  Jak człowiek,który pracuje uczciwie całe życie,ma się martwić ,czy dostanie emeryturę,czy nie dostanie.Co to za kraj.To przecież za nasze pieniądze,oni się bawią.Teraz"barany"puknijcie się w czoło.Macie ten luksus Tuska i Palikota.To dopiero początek tego piekła.

 • 18/04/2012 przez gosc (gość)

  Nie pomostówka a wczesniejsza emerytura Pomostówka musisz spełnic staz ogólny pracy do 2008 20 lat -K , 25 lat -M min. 15 lat w szkodliwych warunkach ze starego wykazu z 1983 , wiek

 • 18/04/2012 przez gosc (gość)

  Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku mogą przejść na starych zasadach na emeryturę pomostową na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Zobowiązane jednak są do udowodnienia, że na dzień 31 grudnia 1988 roku mieli staż ubezpieczeniowy 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn, w tym 15 lat przepracowali w szczególnych warunkach bądź wykonywali pracę o szczególnym charakterze, zgodnie z wykazem z roku 1983. Istotny warunek dotyczy również ukończenia 55 lat przez kobiety i 60 lat przez mężczyzn. Ponadto muszą rozwiązać umowę o pracę a jeśli przystąpili do OFE – składki powinny zostać przekazane do ZUS. dotyczy wczesniejszej a nie pomostówki

 • 27/06/2012 przez gosc (bogdan)

  mam 58 lat i 42 lat pracy, w tym 21 lat w warunkach szczególnych czy mogę przejść na tzw. pomostówkę z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy? lub też z innych powodów?

 • 24/01/2013 przez gosc (TRZEZWY)

  widziały gały na co głosowały a boicie się moherowych beretów PO JESZCZE Z WAS SOKI WIĆISNIE ale brawo dla propagandy PO OSKUBIE WAS Z WSZYSTKIEGO GŁUPI NARODZIE -OTRZEZWIEJCIE PIJACKI MOTŁOCH I NIE GŁOSUJCIE NA PALANTÓW -KARIEROWICZÓW -KŁAMCÓW -ZŁODZIEJI

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej