odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Już niedługo będzie łatwiej o emeryturę pomostową

Już niedługo będzie łatwiej o emeryturę pomostową

Łatwiej o emeryturę pomostową fot.: flickr.com
dodano 28 Kwietnia 2011


Pracodawcy poniosą koszty badania, które ustalą czy na danych stanowisku działają warunki uprawniające do emerytury pomostowej.

Trwają pracę nad ustawą, która pozwoli inspektorom pracy na wydanie nakazu przeprowadzenia w firmie badań stanowiska pracy, wykazujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze w firmie, koszt badań ma pokryć pracodawca.

Aktualnie obowiązujące przepisy nakazują Państwowej Inspekcji Pracy kontrolę nad ewidencją pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.

Ponadto PIP ma również prawo do wykreślenia pracownika z ewidencji i poprawy wcześniej dokonanego wpisu. W rzeczywistości okazało się jednak, że inspekcja pracy ma problemy z nakazaniem takich badań, pracodawcy nie chcieli pokrywać ich z własnej kieszeni, a w PIP nie było środków na takie badania.

Nowe rozwiązanie będzie pomocne zwłaszcza przy rozwiązaniu problemów między pracownikami a pracodawcą, który nie chciał się zgodzić na wpisanie pracowników do wykazów osób wykonujących prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, uprawniające do emerytury pomostowej. Możliwe też będzie przeprowadzenie kontroli badań posiadanych przez pracodawcę, gdyż obecnie występują duże rozbieżności w wynikach pomiarów.

Kontrola będzie miała charakter prewencyjny, a prokuratura będzie musiała uzasadnić odmowę wszczęcia postępowania w sprawie zgłoszonej przez Państwową Inspekcję Pracy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna (27.04.2011)

Wyraź swoją opinię na forum >>

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

państwowa inspekcja pracy pip ubezpieczenia społeczne emerytury pomostowe emerytura pomostowa fundusz emerytur pomostowych

Komentarze:

 • 22/11/2011 przez gosc (Zatem)

  Jest grupa zawodowych w resorcie Ministerstwa Sprawiedliwości , są to kuratorzy zawodowi pracujący z tymi samymi ludźmi , co funkcjonariusze policji. Z tą różnicą, że funkcjonariusz policji pracujący w terenie posiada służbowy samochód, radio CB , broń i jest ich zazwyczaj 2. Kurator sądowy jest sam, porusza się własnym samochodem, nie ma broni ani żadnego wsparcia. Kurator sądowy każdego dnia pracując na tym samym obszarze , z tymi samymi przestępcami co policjant narażony jest bardziej , aniżeli funkcjonariusz policji. Pytam więc dlaczego nikt nie pomyśli o tej grupie zawodowej, dlaczego kurator ma pracować do 67 r.ż. a policjant nie. Dlaczego??? Ponadto nie wyobrażam sobie kuratora sądowego w wieku 67 , który będzie resocjalizował młodego przestępcę .

 • 22/11/2011 przez gosc (JARO)

  Właśnie - może PIP porówna pracę i zadania funkcjonariusza policji z pracą i zadaniami kuratora zawodowego służby sądowej . Może w końcu ktoś zajmie się tym problemem i uzna, że praca kuratora sądowego jest nie mniej niebezpieczna, a wręcz przeciwnie. Kurator zawodowy sądowej służby tak samo , jak policjant powinien mieć prawo do wcześniejszej emerytury !!!.

 • 22/11/2011 przez gosc (kurator)

  jestem kuratorem zawodowym ds. karnych, praca kuratora to nie tylko papiery i dyżury w sądzie ale przede wszystkim praca w terenie, moi podopieczni mieszkają na terenach wiejskich, przez co musze dojechać swoim samochodem, ale też czesto mieszkają w blokach (np. na 3, 4 pietrze). W swojej pracy muszę wykazać się sprawnością fizyczną, czesto uciekałam przed psami (kilka razy zostałam ugryziona), uciekałam też przed agresywnymi osobami (trafiłam na libacje alkoholową). Nie wyobrażam sobie abym w wieku 60-67 lat mogła bezpiecznie, dla swojego zdrowia i zycia, prawidłowo wykonywać moja pracę, którą bardzo lubię. Dodam jeszcze, że w moim obecnym zespole kuratorskim są zatrudnieni kuratorzy w moim wieku (ew. kilka lat starsi lub młodsi). Za 30 lat - o ile dożyjemy - bedzie to jedna wielka tragikomedia :((((

 • 22/11/2011 przez gosc (kurator)

  I tak wszyscy nas ....maja w nosie ...jesteśmy za grzeczni ...za układni ...za dobrze wykształceni aby ,,otworzyć'' buzię .... nikt nie liczy sie z naszymi opiniami i potrzebami ....dokłada się tylko obowiązków .....dawno pisałem aby zaistnieć trzeba zaprotestować ...2 tygodnie bez wyw. w trybie art. 11 i 214 ...spadną wokandy to się nas zauważy .

 • 22/11/2011 przez gosc (gość)

  Możemy mnożyć wiele przykładów, np. ten z ubiegłego roku, kiedy podczas czynności służbowych zginął kurator. Poza tym każdy w swoim okręgu spotkał się z drastycznymi przejawami agresji wobec kuratorów. Wielu zrezygnowało z tego powodu z pracy w tym zawodzie. Jestem za tym, byśmy zjednoczyli się i zaczęli działać w tym zakresie. Po to mamy forum KRK - czyż nie? Zobaczcie jak na innym forum wypowiadają się Sędziowie walcząc o swoje - forum sędziów.

 • 29/03/2012 przez gosc (kolejorz)

  Przestancie wreszcie wywyzszac swietych w tym panstwi.czyli wojsko policje itp.Pracuje na pkp.juz 40 lat i nich mi nikt nie owi na temat ciezkiej pracy.Jezeli wojsko i policja po25 latach ,to pracujacy na pkp w turnusie po 20.Ciekawe kto robol ta analize.

 • 10/12/2012 przez gosc (salsolo)

  To jest łąmanie praw człowieka ,żeby prokurator wkręcał sie do spraw któymi musi zając sie PIP to jest państwo totalitarne , i policyjne pod każdym względem a orzeczenia TK w sprawie pomostówek dopasowane do bankrutujacego budżetu . Policji nie zabrano wstecz tzw. praw nabytych a przykłądowo technicy RADIOLOGII w Polsce nie maja żadnych praw , po prostu zabrano i ograbiono ich z pomostówek , gdyz uznano ,że promieniowanie rentgenowskie nie jest szkodliwe dla zdrowia ludzkiego

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej