odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Jak wylicza się wysokość emerytury pomostowej?

Jak wylicza się wysokość emerytury pomostowej?

dodano 28 Lipca 2010


Emerytura pomostowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury, przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablic średniego trwania życia.

Emerytura pomostowa to równowartość kwoty, która jest wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat - które jest ustalone według tablic średniego trwania życia, które obowiązują w dniu zgłoszenia wnioski o przyznanie emerytury pomostowej.

Podstawę obliczenia emerytury stanowi suma zwaloryzowanych składek, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Tablice trwania życia – uwzględniające średnie dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach – ogłasza corocznie, w terminie do dnia 31 marca Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Jeżeli pracownik jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE), przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na jego koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zostaną zawieszone przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w Zakładzie.

Wraz z emeryturą pomostową będzie wypłacany dodatek pielęgnacyjny osobie uprawnionej do tego dodatku

Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

kwota bazowa emerytury obliczanie emerytury wysokość emerytury emerytury pomostowe

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej