odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytury pomostowe > Emerytura dla osób opiekujących się dzieckiem niepełnosprawnym

Emerytura dla osób opiekujących się dzieckiem niepełnosprawnym

dodano 6 Kwietnia 2010


Wiele osób, opiekujących się dzieckiem niepełnosprawnym zainteresowanych jest możliwością wcześniejszego przejścia na emeryturę. Zwłaszcza, że jeszcze do roku 1999, a więc zanim zaczęła obowiązywać ustawa reformująca system emerytalny w Polsce, ustawodawca dopuszczał takie rozwiązanie, niezależnie od wieku ubezpieczonego.

Emerytury dla osób opiekujących się dzieckiem niepełnosprawnym

 

Przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 oku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wraz z uwzględnieniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 stycznia 2000 roku przyznają korzystanie z wcześniejszych świadczeń emerytalnych dla osób opiekujących się dziećmi specjalnej troski po spełnieniu ściśle określonych warunków. Osoby takie muszą zatem:

 • udowodnić okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

 • stale opiekować się dzieckiem, które zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji bez względu na przyczynę chorobową lub zostało zaliczone do całkowicie niezdolnych do pracy z powodu stanów chorobowych wymienionych w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się wymagającymi stałej opieki (Dz. U. z 1989r. Nr 28 poz.149 z późn. zm.),

 • wykazać, że przed dniem 1 stycznia 1999 roku były ubezpieczone z tytułu pozostawania w stosunku pracy,

 • udowodnić niemożność podjęcia pracy albo konieczność jej zaprzestania ze względu na stan zdrowia dziecka i konieczność sprawowania nad nim stałej (ciągłej) opieki.

Do uzyskania prawa do omawianych świadczeń nie jest konieczne osiągnięcie określonego ustawowo wieku. Prawo do wcześniej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym przewidzianej dla osób urodzonych przed 1949 rokiem mają również osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku, które jednak nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego.

Możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury, na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 z późn.zm.) mają również osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej pielęgnacji, za które ośrodek pomocy społecznej opłacał składkę na ubezpieczenia społeczne przed dniem 1 stycznia 1999 r., jeżeli:

 • w dniu 1 stycznia 1999 r. ukończyły wiek co najmniej 45 lat,

 • posiadają okres ubezpieczenia (składkowy i nieskładkowy) wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

 

Więcej informacji w serwisie ZUS (bezpośredni link).

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura emerytury

Komentarze:

 • 03/02/2012 przez gosc (gochaxxx)

  Jest to chory przepis bo matka ktora opiekuje sie takim dzieckiem a ma dopiero 47lat niema zadnych praw Chyba nasze panstwo poprostu umywa rece i ma gleboko w d........niepelnosprawnych i ich opiekunow a przeciez jestesmy w uni ale tylko tyle

 • 26/08/2013 przez gosc (Opiekun)

  To jest żenada i ignorancja. Blokada wcześniejszych emerytur to bezduszność dla osób opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi przez 24 godziny na dobę jest hańbą podpisana przez Prezydenta RP Konwencji Praw Dziecka. Europarlamentarzyści,Premier,Rząd,Posłowie zróbcie coś, różcie się w koncu do pracy jak was sumienia nie gryzą!

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Pierwszy Filar ZUS

Zobacz więcej