odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura z II filaru > Warto pilnować swoich emerytur

Warto pilnować swoich emerytur

dodano 30 Czerwca 2010


Składki blisko 94 tys. osób zamiast trafić na konta OFE pozostawały w ZUS. Ubezpieczyciel odkrył trwające kilka lat zaniedbanie na początku czerwca i wysłał do ubezpieczonych list wzywający do... wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego.

 

ZUS zgubił emerytówAdresaci byli przekonani, że składki potrącane z ich zarobków od wielu lat trafią do OFE, gdzie pracują na ich przyszłą emeryturę. W tym czasie na swoim koncie w funduszu, gdyby nie niefrasobliwość ZUS, mogli zgromadzić nawet 30 tys. zł z samych składek, nie wspominając o tym, co zarobiłoby towarzystwo emerytalne, a więc dodatkowo ok. 7 tys. zł.

 

Pieniądze na kontach ZUS nie były w tym czasie waloryzowane, jak powinno dziać się ze środkami na koncie emerytalnym ubezpieczyciela, ani inwestowane, jak na koncie w OFE. Oszczędności w znacznym stopniu uszczupliła też inflacja.

 

Choć zarzuty wobec ZUS są jak najbardziej uzasadnione, żadna z poszkodowanych osób nie sprawdziła, co dzieje się z jej składkami. Warto wyciągnąć z tej lekcji nauczkę na przyszłość i pilnować swoich emerytur. Fundusze emerytalne co roku wysyłają do każdego uczestnika list z informacją o wysokości zgromadzonego kapitału i osiągniętych zyskach z inwestycji. Brak takiego pisma powinien wzbudzić niepokój.

 

Warto też poświęcić zaledwie kilka minut na przeanalizowanie tego, co dzieje się z pieniędzmi przeznaczonymi na naszą przyszłą emeryturę. Należy sprawdzać, na podstawie druków ZUS RMUA, czy pracodawca regularnie przekazuje składki emerytalne. Wyciągi z OFE pozwolą kontrolować jak dużo udało się uzbierać, w jaki sposób fundusz inwestuje oszczędności i jakie opłaty za prowadzenie rachunku i pomnażanie kapitału pobrał.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 16/01/2013 przez otylia

    Ja mam podgląd do swojego OFE poprzez stronę PKO PTE i śledzę na bieżąco wysokość swojego kapitału emerytalnego

  • 07/03/2014 przez gosc (irek)

    Czy warto miec drugi filar,jezeli i tak ZUS [zabierze] ponad polowe.

Dodaj komentarz

Wyślij