odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Zbyt mało osób korzysta z III filaru

Zbyt mało osób korzysta z III filaru

Mało osób korzysta z trzeciego filari IKE fot.: flickr.com
dodano 16 Maja 2011


Według najnowszego raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego od początku funkcjonowania IKE mniej niż 6% osób aktywnych zawodowo oszczędza na Indywidualnych Kontach Emerytalnych.

Ilość osób, które oszczędzają na IKE maleje z roku na rok. W ostatnim roku 2010 niespełna 4,9% osób aktywnych zawodowo miał Indywidualne Konto Emerytalne. Zmiany legislacyjne z 2008 roku również nie wpłynęły na wzrost zainteresowania dodatkowym oszczędzaniem w ramach IKE.

W raporcie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego uważa się za konieczne podejmowanie działań, które upowszechnią wiedzę o konieczności dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Dotyczy się to zwłaszcza młodych osób, których należy uświadomić o korzyściach jakie wynikają z wczesnego i systematycznego odkładania środków emerytalnych.

Ostania reforma emerytalna wprowadzona z dniem 01.05. 2011r. zakładała m.in., że trzeci filar miał się stać popularniejszy niż dotychczas. Do zwiększenia zainteresowania III filarem powinno przyczynić się wprowadzenie nowej formy oszczędzania w ramach trzeciego filaru IKZE – Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Korzyści jakie proponuje nam IKZE są podobne do tych z IKE, jednak tutaj wpłaty na nowe konto będzie można odpisać od podstawy opodatkowania.

Z IKZE będzie można skorzystać już od 2012 roku i jak sądzi rząd może ono stać się konkurencją dla starego IKE. Indywidualne Konto Emerytalne może być zagrożone ze względu na możliwość przeniesienia środków na nowe IKZE.

Według wielu na brak zainteresowania dodatkowym oszczędzaniem wpływa niedobór wiedzy na temat emerytur w Polsce. Młode społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy, że im wcześniej zacznie się martwić o swoją przyszłość i zacznie odkładać na emeryturę - jej wysokość będzie znacznie większa niż, gdyby liczyli tylko i wyłącznie na emeryturę z urzędu. Nawet niewielkie kwoty odkładane systematycznie już dziś przyczynią się do wzrostu naszych emerytur.

źródło: rp.pl (11.05.2011)

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

emerytura emerytury trzeci filar IKE IKZE iii filar 3 filar indywidualne konto emerytalne

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej