odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Ulga podatkowa na emeryturę – IKZE

Ulga podatkowa na emeryturę – IKZE

Ulga podatkowa na IKZE fot.: flickr.com
dodano 7 Lutego 2012


Od 2012 roku wprowadzono nową formę oszczędzania w ramach trzeciego filaru – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Dzięki niemu osoby oszczędzające na IKZE mogą liczyć na ulgę podatkową.

Osoby, które zdecydują się na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę w ramach IKZE będą mogły odpisać od podstawy opodatkowania w deklaracji PIT do 4% pensji brutto, jednak nie więcej  niż 4 031 zł rocznie. Oznacza to, że osoba zarabiająca 2 500zł brutto może odłożyć w ciągu miesiąca 100 zł, rocznie 1 200 zł, a rozliczając się z urzędem skarbowym może zaoszczędzić 216 zł podatku. Przy długoletnim oszczędzaniu ok. 30 letnim ulga podatkowa może wynieść nawet 10 tys. zł.

Gdzie założyć IKZE?

Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego można być konto w banku, towarzystwie funduszy inwestycyjnych, towarzystwie emerytalnym, biurze maklerskim bądź firmie ubezpieczeniowej.

Już w styczniu IKZE otworzyło kilkadziesiąt tysięcy osób, a przewiduje się, że konto otworzy nawet 1,5 mln Polaków. Najwięcej zainteresowanych instytucje spodziewają się pod koniec roku, ponieważ zdecydowana większość bedzie chciała zdążyć i skorzystać z ulgi podatkowej.

Swoje oferty przygotowały już Amplico, Aviva, ING, KBC, Pramerica oraz PZU, jednak ich warunki nie są tak korzystne jakby się można było spodziewać. Instytucje pobierają wysokie opłaty, Aviva bierze aż 8% od wpłaconej składki, za zarządzanie ok. 3,3 % rocznie od kwoty oszczędności. W PZU pobierane jest 4% od każdej składki oraz 2% za zarządzanie, w Amplico odpowiednio – 2,5 % i 2,5 %.

IKZE w niektórych instytucjach można otworzyć spełniając kilka warunków. W ING Życie IKZE jest sprzedawane jako dodatek do polis „Sposób na przyszłość”, klient nie płaci wówczas opłat za składki oraz od 0,8 do 3,5% rocznie za zarządzanie odłożonymi pieniędzmi zależnie od chęci inwestycji. Poza oszczędzaniu na emeryturę klient musi zapłacić jeszcze składkę inwestycyjna i na ochronę ubezpieczeniową, co daje 150 zł miesięcznie, których nie odlicza się od podatku.

Jak będą rosły nasze oszczędności?

Przy założeniu, że właśnie zakładamy IKZE w ING, będziemy na nim oszczędzać ok. 30 lat, na początek odkładając 50 zł miesięcznie, a oprocentowanie będzie rosło 2 % w ciągu roku – wpłacimy na konto 24,3 tys. zł płacąc przy tym o 4,3 tys. zł niższy podatek.

Po 30 latach na koncie znajdzie się kwota 32,4 tys. zł, od której każdy będzie musiał zapłacić podatek dochodowy 5,8 tys. zł dla stawki 18 % lub 10,4 tys. zł dla stawki 32%. W takim przypadku nasze oszczędności mogą wynieść odpowiednio 26,6 tys. zł lub 22 tys. zł. W następstwie tego na istnieje możliwość, że na oszczędzaniu możemy nawet stracić!

Wyraź swoją opinię na forum >>

Tak mogą wyglądać nasze oszczędności na IKZE, jednak osoba, która zdecydowała się na to konto płaci również 24,3 tys. zł na ochronę ubezpieczeniową, a 43 tys. zł inwestuje w ramach polisy „Sposób na przyszłość”, z której można wyciągnąć nawet 60 tys. zł.

Podsumowując 30- letnie oszczędzanie: wpłata 97,6 tys. zł. Przyszły emeryt może dostać na emeryturę nawet 81 tys. zł będąc przez cały okres ubezpieczonym na życie.

Czytaj też o innych formach oszczędzania w ramach trzeciego filaru:

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

lokata bankowa lokata długoterminowa IKZE IKE

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej