odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > UFK a Unit- Linked – Czym się różnią?

UFK a Unit- Linked – Czym się różnią?

Często UFK i Unit Linked uważa się za ten sam produkt. Czym się różnią? fot.: sxc.hu
dodano 15 Lipca 2011


Polisa ubezpieczeniowa, ubezpieczenie, ubezpieczenie z funduszem kapitałowym, Unit-Linked – z tymi pojęciami mamy styczność bardzo często. Wiele osobom może wydawać się, że są to te same sformułowania określające ten sam produkt. Nic dziwnego, że można w tym wszystkim się pogubić. UFK i Unit Linked to nie są te same produkty. Postaram się przybliżyć jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Na samym początku należy wyjaśnić czym jest polisa ubezpieczeniowa. Jest to nic innego jak dokument potwierdzający zawarcie umowy o ubezpieczenie, w której znajdują się takie informację jak dane ubezpieczonego, zakres i suma ubezpieczenia, okresu oraz wysokość składki. Produkty finansowe często podpisywane są w formie polisy, ponieważ daję to korzyści podatkowe. Sama polisa jako dokument z inwestycją ma mało wspólnego.

W opisach produktów można zauważyć, że czasami pojęcia UFK i polisy typu Unit Linked stosowane są wymiennie. Owszem istnieją pewne podobieństwa, jednak są to różne oferty. Ubezpieczenie z Funduszem Kapitałowym jest to produkt oferowany przez dane Towarzystwo łączący ze sobą funkcję ochronną z inwestycyjną. Część inwestycyjna opiera się na przekazywaniu określonej części składki do funduszy zarządzanych przez tą samą instytucje (przykład UFK w Aviva inestuje w grupe funduszy zarządzanych przez Aviva). W tym celu towarzystwa tworzą grupę różnych funduszy inwestycyjnych o zróżnicowanym ryzyku i stopie zwrotu. Posiadając ten produkt należy zwrócić uwagę, że składka, którą wpłacamy co miesiąc  „nie idzie” w całości na oszczędności. Część tego, co odkładamy pobierana jest na poczet wypłacenia ewentualnego ubezpieczenia.

Przykład:

W pewnym towarzystwie, w ramach UFK w pierwszym roku trwania umowy 30% składki przekazywane jest na fundusz. Oznacza to, że w przypadku comiesięcznej składki 1000 zł, tylko 300 zł będzie pomnażane. Zazwyczaj od tej kwoty odejmowane są jeszcze opłaty za zarządzanie. Osoba chcąc oszczędzać na emeryturę w praktyce już na samym początku straciła 70% swojego kapitału, w zamian zyskuje oczywiście pełne ubezpieczenie na wypadek śmierci lub utraty zdrowia. W tego typu produktach dopiero długoterminowa „inwestycja” może się zwrócić, ponieważ z roku na rok większa części składki przekazywana jest na fundusz. Dopiero po kilkunastu latach procent alokacji w fundusz wynosi 100%. Taki produkt daje nam poczucie bezpieczeństwa z racji naszego ubezpieczenia.

Wracając do polis typu Unit Linked. Można określić, że są to portfele różnych funduszy zarządzanych przez wiele towarzystw „zapakowanych” w jeden produkt. Inwestując w Unit Linki mamy dostęp do kilkudziesięciu funduszy. Jest to produkt typowo inwestycyjny, gdyż od samego początku cała składka przekazywana jest na inwestycje. Należy zwrócić uwagę, iż idea zakłada „pozorne” występowanie ochrony ubezpieczeniowej na rzecz inwestowania całej kwoty. Od składki pobierane są stosowne opłaty, które zazwyczaj są wyższe niż w przypadku pierwszego wariantu. Zaletą polis Unit Link jest odłożenie momentu opodatkowania osiągniętych zysków kapitałowych do czasu, gdy wypłacimy zgromadzony kapitał z programu. Wadą jest ponoszenie wyższych kosztów za zarządzanie portfelem funduszy. Przed zakupem polisy należy dokładnie określić czas trwania programu (zazwyczaj jest to minimum 10 lat).

Podsumowując. Dla osób chcących efektywnie oszczędzać nie zaleca się Ubezpieczenia z Funduszem, gdyż  tam dużą część składki „zjadana” jest na potrzeby ubezpieczenia i tylko mały procent kapitału jest pomnażamy. Korzystniejszym wariantem jest inwestycja w Unit Linki, gdyż tam cała  kwota od samego początku dla nas pracuje. Z kolei dla osób ceniących sobie przede wszystkim ubezpieczenie, dla których inwestycja jest tylko dodatkiem bardziej odpowiednim produktem jest UFK. Tak, jak przy większości decyzji finansowych wszystko zależy od celów, potrzeb i preferencji klienta i o tym należy pamiętać.

 

Autor

Maciej Olszowy

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

polisa polisa ubezpieczeniowa Unit Link ubezpieczenie UFK emerytura trzeci filar 3 filar emerytalny

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej