odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Ranking IKE lipiec 2012

Ranking IKE lipiec 2012

Porównanie Indywidualnych Kont Emerytalnych
dodano 6 Sierpnia 2012


Na naszą emeryturę składają się dwa filary. Pierwszy z nich, na który trafia ponad 12% comiesięcznych składek emerytalnych to Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który wykorzystuje te środki na wypłaty bieżących emerytur, natomiast drugi filar to Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE), na którym ląduje ponad 7% składek, które są pomnażane i z powrotem trafiają na nasz rachunek. Istnieje również trzeci filar, czyli Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), który jest nieobowiązkowy.

Pieniądze na IKE są pomnażane w sposób jaki nam najbardziej odpowiada, jest on zależny od stopnia ryzyka, jaki chcemy podjąć. Można oszczędzać poprzez założenie lokaty bankowej, funduszu inwestycyjnego, polisy na życie, a nawet samodzielnej gry na giełdzie. Ważną rzeczą o jakiej warto wspomnieć jest fakt, że zysk na indywidualnych kontach emerytalnych nie jest objęty tzw. podatkiem Belki (w wysokości 19%).

Obecnie ranking na 2012 wykazuje 10 banków, które oferują IKE w formie bankowego rachunku oszczędnościowego, których zmienne oprocentowanie efektywne w skali roku wynosi od 2.8% (BNP Paribas Bank) do 5% (Bank Millenium) lub nawet do 5.27% przy oprocentowaniu stałym przez 5 lat w Getin Noble Banku i Idea Banku.

Nazwa banku

Efektywne oprocentowanie w skali roku

Rodzaj oprocentowaniaa

Getin Noble Bank

5.27% (podstawowe)

Stałe (5lat)

Idea Bank

5.27% (podstawowe)

Stałe (5lat)

Millenium Bank

5%

Zmienne

mBank

4.59%

Zmienne

Multibank

4.59%

Zmienne

Bank BGŻ

4.06%

Zmienne

Bank BPS

4%

Zmienne

PKO Bank Polski

3%

Zmienne

Inteligo

3%

Zmienne

BNP Paribas Bank

2.8%

Zmienne

opracowanie własne na podstawie bankier.pl

Jak widać w powyższym rankingu, większość banków proponuje rachunki oszczędnościowe w ramach IKE o oprocentowaniu zmiennym, z czego najlepszą ofertę ma Millenium Bank, mBank i Multibank, ponieważ efektywne oprocentowanie roczne wynosi odpowiednio 5% i 4,59%. Najmniejsze oprocentowanie oferuje BNP Paribas Bank w wysokości 2.8% oraz ex aequo PKO Bank Polski i Inteligo o oprocentowaniu równym 3%. Wyjątkiem oferującym stałe oprocentowanie rachunków oszczędnościowych są Idea Bank i Getin Noble Bank. Może ono wynosić 5.27% w wariancie podstawowym, a także może być wyższe, jeśli dodatkowo klient założy rachunek ROR. Należy pamiętać, że nie ma nic za darmo, dlatego każdy, kto chce posiadać rachunek oszczędnościowy IKE musi również założyć dodatkowy program systematycznego oszczędzania, na który co miesiąc jest zobowiązany wpłacać pieniądze.

IKE ma wiele zalet, dlatego o jego założeniu powinien pomyśleć każdy, kto wie, że nie będzie go satysfakcjonować jego podstawowa emerytura. Jest to najbardziej efektywna forma oszczędzania, ponieważ sami decydujemy w jaki sposób chcemy zarządzać naszymi funduszami.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

ranking IKE porówanie IKE

Komentarze:

  • 09/09/2012 przez gosc (weht)

    co za inteligent to pisał? To chyba praca, na którą poświęcił całe życie, tylko nie zauważył, że pisze bzdury. Autor przegapił głośną ustawę z 25 marca 2011 o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, Dz.U.2011.75.398. Proponuję zapoznać się z treścią i poprawienie. Jeśli strona posługuje się sloganem "Najlepszy portal emerytalny w sieci" to niegodne jest pisanie artykułów niezgodnych z obowiązującymi przepisami

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej