odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Jedna trzecia Polaków oszczędza dodatkowo na emeryturę

Jedna trzecia Polaków oszczędza dodatkowo na emeryturę

Mało Polaków oszczędza samodzielnie na swoją emeryturę fot.: flickr.com
dodano 31 Sierpnia 2012


Niespełna 36 % Polaków oszczędza na emeryturę, to słaby wynik, gorzej wypadają tylko osoby z państw dotkniętych kryzysem gospodarczym.

Z racji tego, że trzeci filar emerytalny jest nieobowiązkowy, Polacy niechętnie oszczędzają na emeryturę, prawie połowa deklaruje, że po prostu nie ma z czego odkładać pieniędzy.

Zgodnie z wynikami badań „Finansowego Barometru ING” Polacy planują przejść na emeryturę średnio w wieku 63,8 lat. Dodatkowo aż 80% rodaków jest przekonanych, że wydłużenie wieku emerytalnego nie spowoduje poprawienie ich sytuacji na emeryturze.

Jeśli chodzi o wysokość świadczenia, to co drugi Polak otrzymuje 60% przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 5 lat. Przerażające jest informacja o tym, że tylko co dwudziesty emeryt jest zadowolony z otrzymywanego świadczenia emerytalnego, pozwala mu ono na godne życie. Taki wynik jest najgorszy w Europie.

Polacy boją się też niskich świadczeń emerytalnych, gdyż tylko 56% badanych przyznaje się, że posiada jakieś długoterminowe oszczędności. Taki wynik również jest niepokojący, ponieważ należy do najgorszych w Europie. Ponadto, jeśli już decydujemy się oszczędzać, to najczęściej jest to oszczędzanie krótkoterminowe związane z konsumpcją, czyli na wakacje bądź zakup samochodu czy remont mieszkania.

Mimo tak złych wyników co trzeci Polak spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie. 53% osób uważa, że w najbliższym czasie będzie miała pieniądze na inwestycje lub zakupy.

Odsetek środków gromadzonych na konsumpcję w Polsce wygląda podobnie jak w Europie, gorzej sprawa ma się z oszczędnościami na tzw. czarną godzinę, gdzie wynosi on 23%, średnia europejska wynosi natomiast 31%.

Brak oszczędności na emeryturę to poważny problem Polaków, zwłaszcza kiedy zewsząd płyną informacje o niskim świadczeniu emerytalnym jakie będziemy otrzymywać w przyszłości. Obecnie szacuje się, że wysokość emerytury wyniesie niespełna 30% pensji. Taka Kwo ta na pewno nie pozwoli na zapewnienie wszystkich potrzeb starszej osoby.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Tagi:

dodatkowe oszczędzanie na emeryturę iii filar 3 filar trzeci filar oszczędzanie na emeryturę

Komentarze:

  • 07/08/2013 przez gosc (Andrzej Malicki)

    OFE to kolejny przekręt finansowy!!! Obserwując „szczególne zainteresowanie” rządu sprawą OFE, mam prawo przypuszczać, że nie wróży to niczego dobrego dla Polaków i w prostej linii zmierza do przerzucenia zgromadzonych środków do ZUS. Nie można od razu zlikwidować OFE, bo byłoby to zbyt ryzykowne ze względu na możliwość wystąpienia niekontrolowanego protestu społecznego, ale udział w tej „operacji” geniusza kreatywnej księgowości Vincenta Rostowskiego, a gołym okiem widoczna i zastosowana przez rząd metoda tzw. „drobnych kroczków” jest po to, by uśpić czujność zainteresowanych. Niebawem okaże się, że jest to kolejny polityczny przekręt i postawienie Polaków w sytuacji dokonanej, kolejny raz bez ich zgody!!! Trzeba generalnie stwierdzić, że nie na takich warunkach ludzie przystępowali do OFE, celowo mamieni nadzieją na wyższe emerytury. Rząd na okoliczność tego przekrętu przekaże społeczeństwu garść wytartych frazesów i kłamstw w stylu: „dziura budżetowa zagrażała wypłacalności bieżących świadczeń przez ZUS oraz obsługi KRUS, ZUS stoi przed widmem bankructwa, więc musieliśmy jako rząd podjąć drastyczne, niepopularne lecz niezbędne decyzje w tej kluczowej sprawie”. Z pewnością też wypowie się Donald Tuska w stylu: „głęboko wierzę” , „jestem przekonany”, proszę mi wierzyć, że nie było innej sensownej drogi… etc”. Te wszystkie kłamstwa i puste słowa, podparte sztuczkami PRowskimi nie trafiają już do ludzi, bo wielka jest skala kłamstw, niedotrzymanych obietnic i krzywdy, jakiej doznało i wciąż doznaje polskie społeczeństwo za rządów Platformy tylko z nazwy Obywatelskiej!!! Pytanie, jak długo ta kłamliwa i nieudolna Platforma będzie fałszować obraz rzeczywistości Polski, tej korupcji, kumoterstwa, coraz nowych podatków i ogólnej beznadziei… Ten rząd wyraźnie nie interesuje, za co i w jakich warunkach żyje większość zwyczajnych ludzi, że 2,5 miliona Polaków wyjechało za granicę do pracy, że na koniec czerwca 2013 r. aż 243 tys. ludzi z wyższym wykształceniem nie ma żadnego zatrudnienia! NAJWAŻNIEJSZE DLA TEGO RZĄDU BYŁO TO, BY ZA TAK WYBITNĄ TROSKĘ O LOS POLSKI I POLAKÓW PRZYZNAĆ W POSZCZEGÓLNYCH MINISTERSTWACH PREMIE ZA PIERWSZE PÓŁROCZE 2013 r. NA ŁĄCZNĄ KWOTĘ 21,6 MLN ZŁOTYCH, o czym informowały media w dniu 1 sierpnia 2013 r. TO JEST KOLEJNY PRAWDZIWY OBRAZ HIPOKRYZJI, BUTY, AROGANCJI I LEKCEWAŻENIA POLAKÓW W WYKONANIU TEGO RZĄDU!!! INNYMI SŁOWY: WY MACIE OSZCZĘDZAĆ, A MY SOBIE BĘDZIEMY ROZDZIELAĆ PREMIE I NAGRODY…

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej