odzyskaj hasło
Zaloguj / Zarejestruj się
Szukaj


Jesteś w: Strona główna > Emerytura trzeci filar IKE > Jak zaoszczędzić na emeryturę?

Jak zaoszczędzić na emeryturę?

dodano 17 Lutego 2010


Powszechnie publikowane są prognozy, że emerytura z I i II filaru liczona według nowych zasad wyniesie około 60% średnich zarobków danej osoby. Oznacza to znaczny spadek dochodów w wieku emerytalnym, kiedy wiele osób chciałoby jeździć po świecie lub realizować inne marzenia. W tym celu potrzebne są dodatkowe oszczędności.

U osób, które dopiero rozpoczęły pracę oraz tych z kilku lub kilkunastoletnim stażem pracy pojawia się pytanie jak to zrobić? Czy jedyną formą dodatkowych oszczędności jest IKE (Indywidualne Konto Emerytalne)? Każdy coś słyszał o III filarze, ale nie do końca wiemy na czym on polega.

Tak naprawdę jest to dowolna forma gromadzenia oszczędności na przyszłość, ale na konkretny cel - na własną emeryturę. Możliwości jest wiele, od przysłowiowego odkładania w skarpetę, przez oszczędzanie na lokacie, inwestycje w różne programy inwestycyjne, po tzw. Indywidualne Konta Emerytalne i Pracownicze Programy Emerytalne. Wybór odpowiedniej formy gromadzenia środków na przyszłą emeryturę zależy od czasu jaki nam pozostał do przejścia na emeryturę, od skłonności do ponoszenia ryzyka oraz od możliwości finansowych. Najważniejsze jest, aby odkładać systematycznie, gdyż w perspektywie kilkudziesięciu lat nawet niewielkie kwoty odkładane np. co miesiąc pozwolą nam zgromadzić dodatkowe środki na własną emeryturę.

Ciekawy artykuł?

Podziel się z innymi!
Niestety Twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje wymaganej wersji programu flash player.
Zapraszamy na Nokaut.pl Telefony komórkowe!
Pobierz najnowszą wersję Flash Playera

Komentarze:

  • 18/08/2010 przez gosc (Bożena)

    Mam 53 lata, jestem kobietą i chciałabym oszczędzać na dodatkową emeryturę ...co wybrać

Dodaj komentarz

Wyślij

Emerytura Trzeci Filar IKE

Zobacz więcej